Çocuklarımız bembeyaz bir kağıttır

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Psikolog Dr. Emel Baygöl, toplumlarda iyi yetişmiş bir çocuğun sağlıklı ve huzurlu bir ailenin sigortası olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Psikolog Dr.Emel Baygöl'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansta aile içerisindeki , iletişim ve ailede çocuğa bakış ve davranış şekilleri üzerinde duruldu.

Toplumlarda iyi yetişmiş çocuğun sağlık ve huzurlu bir ailenin sigortası olduğunun altını çizen Psikolog Dr. Baygöl, "Aile ve çocuk ikisinden de vazgeçemeyiz. Türk milleti olarak her 2 kavram da bizim için çok kıymetlidir. Bilinçli aile sağlıklı ve huzurlu bir toplumun garantisi ve sigortasıdır. Öncelikle aile fertleri her zaman ve zeminde eğitime açık olmalı. Çocuk yetiştiren anneler günlerinin belirli zamanlarını çocuklarının eğitimine ayırmalı. Unutulmamalı ki, eğitim ailede başlar, okulda devam eder. Hayat boyu da sürer. İyi çocuk yetiştirmek için iyi anne baba olmak, iyi anne ve baba olmak içinde öncelikle kendimizi tanımamız ve güvenmemiz gerekir. 0-1 yaş arasında insanlar temel duygu güvenini kazanırlar hatta son yapılan araştırmalar 3 aylık bebeklerin annesinin ayak seslerini başkalarınınkinden ayırdığını ortaya koymaktadır." diye konuştu.

"Çocuklarımız bembeyaz bir kağıttır. Ne yapar, ne karalarsak onu görürüz" diyen Baygöl, suçu çocuklarda değil ebeveynlerin kendisinde araması gerektiğini işaret ederek,

" Ne gösteririr ve nasıl yaşarsak onlardan da aynı davranışları görürüz. Anne baba olarak çocuğumuza hertürlü eğitimin başlangıcını sevgiyle ve onların anlayacağı bir dille anlatmalıyız. Çocuğumuzu ilgisiz bırakarak başka yollardan eksik bilgilerini tamamlatma noktasına gitmelerine engel olmalıyız." dedi.

Ebeveynlerde, çocuğuun öğrenme aşamasında ki en büyük zaafının koruma ve kollama duygusundaki eksiklikten kaynaklandığını kaydeden Baygöl, "Oysa bir çok noktayı çocuğun kendisinin kavramasını sağlamalıyız. Herşeyi biz yaparsak çocuk hiçbir şey öğrenemez ve sorumluluk duygusu almaktan kaçar. İleri ki hayatında da sorumsuz bir birey ve sorumsuzluk duygusundan yoksun bir toplumla karşı karşıya kalırız ki. Bu da bir toplumun hiç istemeyeceği bir davranış şeklidir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious