Çocuklarımız internet bağımlısı oldu

Çocuklarımız internet  bağımlısı oldu.12095
  • Giriş : 19.07.2008 / 10:48:00

İnternet bağımlısı gençler yemiyor, içmiyor, uyumuyor, yıkanmıyor ve kimseyle konuşmuyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniği, yaklaşık iki yıldır internet bağımlılarını da tedavi ediyor. Hastaların önemli bir kısmı ise gençler. Yemiyor,içmiyor, yıkanmıyor ve kimseyle konuşmuylar. Getirilme nedenleri ise 'internet bağımlısı' olmaları. Bu gençlerin büyük bir kısmı ailelerinin zoruyla merkeze getiriliyor. Sayıları ise, için her geçen gün daha da artıyor.

Balıklı Rum Hastanesi İnternet Bağımlılığı Servisi'nin sorumlusu Doç.Dr.Özkan Pektaş’ın Habercocuk.com'a yaptığı çarpıcı açıklamaları şöyle:

Bu kliniğe başvuranların bir profili var mı?

Her yaş grubundan başvuran var. Türkiye'de interneti en çok ergenler kullandığı için 12-18 yaş grubundan daha çok hasta geliyor.

'Oyunu bırakmamak için okulu kırıyorlar'

Ne tür şikayetleri oluyor?

Daha çok ergen gruptakiler, online oyununu bırakmamak için okula gitmek istemiyor. Gece de uyanık oldukları için ders başarıları düşüyor.Aile bize, 'çocuğumuzu bilgisayar başından alamıyoruz" şikayetiyle geliyorlar. Saatlerce hareketsiz kaldıkları için obezite olanların sayısı da çok fazla.

'Sanal oyunlara dikkat'

Oyun bağımlısı çocuklarda şiddet eğilimi artıyor mu?
Özellikle stratejik oyunlara dikkat. Küçük çocuklar oynamasın.Bu oyunları küçük yaşta oynayan çocuklarda ‘şiddet’ işlemi eğilimi artabilir.

'Oyun bağımlısı genci ambulansla getirdiler'

Uç örnekli hastalarınız oldu mu?

Hastalarımdan biri 13 yaşında erkek çocuğuydu.Günün 14 saatini internette geçiren bir çocuktu. Evden dışarı çıkmıyordu, ailesi bilgisayarı kapatmak istediğinde onlara saldırıyordu.

Bir başka genç. Annesi, bizi ağlayarak aradı. Çocuğu gece gündüz internetteymiş. Bilgisayarın karşısından kaldırmadıkları için sonunda yardım istediler. Çocuk ambulansla servisimize getirildi ve birimimizde tedavi oldu.

'Çocuğunuzu spora yönlendirin'

Hastalığın tedavisinden bahseder misiniz?

İnterneti sınırlamak, bu tür oyunları yasaklamak etkili çözüm değil. Anne ve babalar da hatalı. Çocukla iletişim kurmuyorlarr. Çocuğun internette vakit geçirmesini ‘kurtuluş’ olarak görenler bile var. Çocuğun lan enerjisini atabileceği sosyal kanallara örneğin spora yönlendirmeli.

İNTERNET BAĞIMLISI HASTALARIN VİZİTE NOTLARI KORKUTUYOR

EVİNDEKİ EŞYALARI SATTI

'14 yaşındaki O.C.; 'Counter Strike' adlı oyunun bağımlısı.Saatlerce bilgisayar karşısında vakit geçirdiği için oyunu oynamaya başladığından beri kilo almış, okula gitmiyor, günlerce yıkanmıyor.İnternet kafeye para yetiştiremediği için evden eşyalar çalıp, eskicilere satmaya başlamış. Sonunda ailesinin zoruyla hastaneye yatırılan gence müdahale edildi.

İNTİHAR ETMEK İSTEDİ

17 yaşında olan, lise ikinci sınıfta öğrenimine devam eden bir kız çocuğu. Son iki yıldır, günlük ortalama 5-6 saatini bilgisayar başında kalıyor. Son dönemde, kişinin okuldaki derslerinde düşüş ve okula devamsızlık ettiği gözlemlendi. Kişinin ailesiyle yaşadığı tartışmalar sonucu, birkaç kez ilaç kullanarak intihar girişiminde bulunduğu belirtilmiş.

BİR GÜN BİLE OKULA GİTMEMİŞ

O.Ç. 18 yaşında. Üniversiteyi kazanmış, kaydı yapılmış ancak son iki yıldır internet bağımlılığı nedeniyle bir gün bile okula gitmemiş. Hastaneye ailesinin imzasıyla, onun istemi dışında yatırıldı. Bilgisayardan uzaklaşmamak için fast food dışında yemek yemiyor. Arkadaşlarıyla özellikle son bir buçuk yıldır hiç diyaloğu yok. Telefonunu bir yıldır hiçbir şekilde kullanmıyor.

UYUŞTURUCUDAN KURTULDU İNTERNET BAĞIMLISI OLDU

17 yaşında erkek çocuğu. Hiperaktivite tanısıyla uzun süre tedavi gördü. Uyuşturcu bağımlılığı tedavisi görmüş ve düzelmiş. Şimdi bir başka bağımlığı var. İnternet. Geceleri de uyumuyor.Yaşam kalitesi düştü. Kilo aldı. Arkadaşlarıyla asla görüşmüyor.Tedavi oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*