Çocuklarımızı bekleyen 10 tehlike

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Ulusal Pediatri Birliği, Türk çocuklarını yakın gelecekte bekleyen en önemli sağlık sorunlarını araştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukları bekleyen tehlikeler arasında obezite, bakıcı kaynaklı sorunlar, psikolojik sorunlar geliyor.

Ulusal Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, aşırı kilo alma (obezite) sorunu ve zararlı besinlere karşı aileleri uyarırken, bununla birlikte çocuklarda şeker hastalığı görüldüğünü söyledi. Söz konusu sağlık sorunlarının aileler tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirten Tuncer, 10 maddelik uyarı metnini kamuoyuna duyuracaklarını ifade etti.

Türkiye’nin belki de gelecek nesillerini şekillendirecek olan sorunları şöyle: 1- Obezite ve şeker hastalığı, 2- Demir ve iyot eksikliği, 3- Zararlı besinler, 4- Şiddet, 5- Bakıcı kaynaklı sorunlar, 6- Kazalar, 7- Kurşun ve civa zehirlenmeleri, 8- Körüklenen psikolojik sorunlar, 9- Yanlış ilaç kullanımı ve 10- Ev içi alerjik solunum yolu rahatsızlıkları.

Türkiye’de her 3 çocuktan birinde demir ve iyot eksikliği olduğuna dikkat çeken Tuncer, iyotlu tuz kullanımına özen gösterilmesini istedi. Türkiye’de 0-3 yaş arasındaki çocuk bakımı açısından eğitimli kişi sıkıntısı bulunduğunu kaydeden Tuncer, çocuk gelişimi ve kimliğini doğrudan belirleyen bakıcılar nedeniyle hem ruhsal hem de fizikî sağlık sorunlarının ortaya çıktığını kaydetti. Evde sigara içilmesinin astımın yanında pek çok solunum yolu rahatsızlığına yol açtığını belirten Tuncer, ev içi ortam kaynaklı akciğer rahatsızlıklarında 5 ile 7 kat artış görüldüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılına kadar en hızlı artış göstereceği bilinen hastalığın şişmanlık ve buna bağlı şeker hastalığı olduğunu kaydeden Tuncer, şunları önerdi: Yeterli ve dengeli beslenme konusunda, okullarda öğrencilere eğitim verilmesi, okullarda fiziksel aktiviteye özendirme ve katılımın sağlanması, anne ve babalara yönelik, yeterli ve dengeli beslenme konusunda eğitim verilmesi. Sınav maratonu nedeniyle sürekli masa başında test çözmekte olan yeni nesiller, bilgisayar teknolojisiyle birlikte fiziksel aktivitelerden uzak kalıyor. Bunun yanı sıra dengesiz beslenme faktörüyle çocuklarda aşırı kilo alma eğilimi ortaya çıktığını vurgulayan Tuncer, okullarda beden eğitimi derslerinde aktivitelere ağırlık verilmesi çağrısında bulunurken; aileleri de çocuklarını masa başından kalkmaya teşvik etmeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious