Çocuklarımızla yeteri kadar ilgileniyor muyuz?

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahittin Şenol, çocuğun yetiştirilmesinde ihmal ve istismarın bedensel ve ruhsal gelişmeyi etkileyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Şenol, yaptığı açıklamada, çocukların giyim, beslenme ve temizliği ile yetersiz ilgilenilmesi, sağlık ve güvenliğinin gözetilmemesi, fiziksel kötü davranılması ya da yetişkin bir kişinin cinsel arzu ve gereksinimleri için çocuğu cinsel bir nesne olarak kullanmasının ihmal ya da istismar olarak tanımlandığını belirtti. Her bin çocuktan 19 ila 36'sının fiziksel ihmal ya da istismarla karşı karşıya olduğunu kaydeden Şenol, "Cinsel, fiziksel ya da duygusal ihmal ve istismar sıklıkla birlikte görülmekte ve yinelemektedir" dedi. Şenol, bir çocuğa şiddet uygulanması ya da şiddete tanık olmasının fiziksel istismar içerisinde değerlendirilebileceğini kaydetti.

Doğumdan başlayarak yeni doğanın, bebeğin, çocuk ve ergenin çeşitli derecede bakıma, korunmaya ve yönlendirmeye gereksinimi bulunduğunu vurgulayan Şenol, " Bu temel gereksinimler onların büyüme, gelişme ve ruh sağlığı açısından önemlidir. Çocuğun yetiştirilmesinde ihmal ve istismarın işe karışması bedensel ve ruhsal gelişmeyi birçok alanda etkilemektedir" dedi.

Beslenmesi, tedavisi ve korunması ile ilgili istismarın çocuğun bedensel gelişimini engellediğini hatta yaşam süresini kısıtladığını ifade eden Şenol, ruhsal gelişimde ise kendine güveninin olmaması, akran ilişkilerinde, toplumsal ilişki ve etkileşimde beceriksizlik, sağlıklı bir kimlik duygusu ve yeterli bir kişiliğin gelişimini engellemesi sonucu yaratacağını aktardı.

Şenol, suiistimal edilen çocuklarda görülen bazı özellikleri ise şöyle anlattı: "Suiistimal edilen çocuklarda başlangıçta ya da ihmal ve istismar ile aşırı hareketlilik, sırasını bekleyememe, yetişkinlerin konuşmasını bölme, ani-içinden geldiği gibi davranma ve depresyon belirtileri olabilmekte, davranım bozukluğu, öğrenme güçlükleri ve sıklıkla alkol ya da bağımlılık yapan maddeleri kullanma başlayabilmektedir. Bu çocuklar ergenlik döneminde daha fazla şiddet davranışı göstermekte, daha fazla intihar girişiminde bulunmakta ve bu kez kendileri başkalarına fiziksel istismarda bulunmaktadırlar"

İhmal ve istismarın oluşturduğu etkilerin tedavisinin masraflı ve tümüyle gelişimsel açığı kapatmada yetersiz olduğunu söyleyen Şenol, "En etkili çözüm toplumun bu konuda eğitilmesi, koruma ve önleme programları ile sorunun ortaya çıkmadan engellenmesidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious