Çocukların gribe yakalanma riski yüksek

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Sinop Sağlık İl Müdürü Dr. Abdülkerim Köroğlu, astım hastaları ile küçük yaştaki çocukların gribe daha kolay yakalandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soğuk havalarda ve özellikle kış aylarında her yıl üst ve alt solunum yollarıyla ilgili hastalıklarda artma gözlendiğini hatırlatan Dr. Abdülkerim Köroğlu, "Grip hastalığına yol açan influenza virüsü ile solunum yolu hastalığına sebep olan respiratuvar sinsityal virüsleri, soğuk günlerde özellikle süt çocukları, 65 yaş üzeri kişilerde ve toplu barınma yerlerinde daha çok görülür. Hastaların bu virüsleri almalarıyla vücut dirençleri düşer. Bunun sonunda bakteriler devreye girerek, özellikle üst ve alt solunum enfeksiyonlarına yol açarak hastayı yatağa düşürür. Eğer müdahalede geç kalınmış ise sonuç ölümlere kadar gider. Grip, kesinlikle ihmal edilmemeli ve dikkatli olmalıdır" dedi.

Dr. Köroğlu, astım hastalarının özellikle hastalığın başlangıç döneminde uzman bir hekime başvurarak zamanında tedbir almaları gerektiğini, aksi takdirde tahribatın ve tedavi maliyetinin artacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious