Çocukların sağlık giderleri devletten

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, hükümetin hazırladığı genel sağlık sigortası kapsamında tüm çocukların 18 yaşına kadar sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 1 yıllık çalışma sonrası faaliyete başlayan hastanenin açılış töreninde konuşan Bakan Başesgioğlu, "Sosyal Güvenlik Reformu'nun özeti şudur; ister vali, ister bakan, isterse köylü olsun, herkes eşit hizmet alacaktır. Bu yapılan reform bir çok ülkenin gıptayla baktığı bir olaydır. Artık hapiste yatan anne babalar olmayacak" dedi.

Açılış esnasında özel hastane yetkililerini uyaran Bakan Başesgioğlu, vatandaşın yolunacak bir kaz gibi görülmemesi gerektiğini, ticari meta olarak değerlendirilmemesi gerektiğini kaydetti. Başesgioğlu, "Önce insan olduğu için hizmeti sunun. Tabii ki yaptığınız hizmetlerin hakkını alacaksınız. Bu sizin hakkınızdır" diye konuştu.

Geçen yıl sadece Kastamonu'da 1 milyon 789 bin kişinin hastanede tedavi gördüğüne dikkat çeken Başesgioğlu, bir kişinin beş defa hastaneye gittiğini, bu durumun Avrupa ülkeleri ortalamasından çok yükseklerde olduğunu ifade etti. Bakan Başesgioğlu, vatandaşları da uyararak; ilaçları israf etmemelerini istedi. İlaca ödenen her kuruşun sigortalının cebinden çıktığını söyleyen Başesgioğlu, Türkiye'deki ilaç tüketimimin dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirtti.

Hastane Yönetim Kurulu Başkanı Celal Civcioğlu ise Kastamonu halkına en iyi sağlık hizmetini verme niyetiyle biraraya geldiklerini söyledi. Başkan Civcioğlu, "Amacımız önce insana hizmet. Hastanemiz kalite ve cihaz yönünde bölgenin en iyi hastanesi konumunda.doktor kadrosu olarak ise çok iyi konumdayız" dedi.

Açılışa; Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, AK Parti Kastamonu Milletvekilleri Sinan Özkan, Musa Sıvacıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Yıldırım, Emniyet Müdürü Durmuş Demirbaş, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Hastane, 80 kişiye aynı anda yataklı tedavi hizmeti verebilen hastanenin 12 milyon dolara mal olduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious