Çocukların suya ihtiyacı var!

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Unicef, içme suyu kıtlığının dünyada her yıl 1,5 milyondan fazla çocuğun, yani her gün 4 bin 200 çocuğun ölümüne yol açtığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Unicef'in "Çocuklar için ilerlemeler" başlıklı raporunda, bir milyardan fazla insanın içme suyuna ulaşamadığına ve 2,6 milyon insanın da temel temizlik imkanlarından yoksun olduğuna dikkat çekildi.

Unicef Genel Müdürü Ann Veneman, 2015'e kadar BM tarafından belirlenen "içme suyuna ulaşamayan nüfusu yarıya indirme" hedefine ulaşmak için çabaların ikiye katlanması çağrısında bulundu.

Unicef, dünyada 125 milyondan fazla çocuğun, içme suyu kaynağı olmayan evlerde, 280 milyondan fazla çocuğun da evlerinde gereken temizlik koşullarından yoksun olarak yaşadığına dikkat çekti.

Fon, her yıl 1,9 milyon çocuğun ishalden öldüğünü, bunların 1,5 milyonunun ishale, temizlik için suyun olmamasından yakalandığını bildirdi.

Bu sayının dünyada 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 18'ini temsil ettiği belirtilerek, içme suyu kıtlığının zatürre gibi, her yıl 2 milyon çocuğun ölümüne neden olan enfeksiyon hastalıklarının yayılmasının da kaynağında yer aldığı kaydedildi.

Raporda, gelişmekte olan 75 ülkenin 2015 için belirlenen hedefe ulaşacağı, 5 ülkede yeterli olmasa da bu yönde ilerlemeler kaydedildiği, 23 ülkedeki gelişmelerin ise olumsuz olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious