Çocuklarını internetten takip edecekler

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Ağrı Anadolu Meslek, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü tarafından okul sahası içerisinde güvenlik kamera sistemi kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Okul sahası içerisinde kurulan 24 kamera sistemi ile okulun, öğrencilerin, depoların ve lojmanların güvenliğinin sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi. Okulun her katına yerleştirilen kameralar, merkezi sistemle kontrol ediliyor. Okul girişinde, "Bu okul 24 saat kapalı devre kamera sistemi ile görüntülenmektedir." yazılı bir tabela bulunması ise dikkat çekiyor.

Merkezi kamera sistemi ile kontrol edilen okulda herhangi bir olumsuz duruma karşı nöbetçi öğretmen hemen müdahale edebilecek. Veliler ise artık okula gitmeden Telekom'dan alacakları IP numarası ile okulu internet üzerinden 24 saat boyunca seyredebilecek. Bu sistem sayesinde velilerin artık gözü arkada kalmayacak. Her veli çocuğunu kameradan seyredebilecek.

Ağrı'da bir ilke imza atan okul yönetimi güvenlik kamerası için yapılan bütün masrafları kendi imkanları ile karşıladı. İlk defa kurulan güvenlik kamera sisteminin öğrencilerin ve okul sahasının güvenliğini sağlamada etkili olduğunu belirten Okul Müdürü Turgay Çiftçi, "Böyle bir uygulamaya Ağrı'da ilk kez imza atılıyor. Belki de okulumuz Türkiye'de bu sistemi kullanan sayılı devlet okulundan biridir. Okul genelinde 24 kameramız var. Merkezi sistemle yönetilen bu kameralar 24 saat açık kalıyor. Okul çevresine ve binaların her katına yerleştirilen kameralar sayesinde bir yandan meydana gelebilecek olumsuzluklara anında müdahale edebilirken, diğer yandan da muhtemel hırsızlık olaylarına karşı tedbir almış oluyoruz. Okula yerleştirdiğimiz kameralar hakkında hem öğrencileri hem de velileri bilgilendiriyoruz." dedi.

Öğrenci ve velilerden olumlu tepkiler geldiğini belirten Çiftçi, "Ağrı'da ilk defa yapılan bu uygulamanın diğer okullara da örnek teşkil edeceğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Güvenlik kamerası sistemi ile ilgili düşüncelerini açıklayan 10. sınıf öğrencisi Emrah Gürler, uygulamadan çok memnun olduğunu belirtti. Gürler, "Kamera sisteminin kurulmasından bu yana, her gün okuldan kaçan bazı arkadaşlarımız artık yere çöp bile atmıyor. Okulda hiç bir olumsuz durum olmuyor. Okulda bulunan bütün öğrenciler olarak daha dikkatli davranıyoruz." şeklinde görüşlerini açıkladı.

Kameralı güvenlik sistemi, öğrenci velilerini de mutlu etti. İnternet imkanı olan öğrenci velileri istedikleri zaman çocuklarının ne yaptığını takip ediyor. Öğrenci velilerinden İsmail Yerlikaya, "Çocukalarımızın okuldaki durumlarını ister istemez merak ediyoruz. Ama artık fazla merak etmeye gerek yok. Çünkü internetten çocuklarımızın ne yaptığını çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Benim gibi bütün velier bu durumdan çok memnun. Gözümüz artık arkada kalmıyor." diye konuştu.

Okul girişinde, okulun çevresinde kamera sistemi bulunduğunu gösteren, "Bu okul 24 saat kapalı devre kamera sistemi ile görüntülenmektedir." yazılı bir tabela bulunması ise dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious