Çocuklarını sigortalatan ailelere kötü haber!

Çocuklarını sigortalatan ailelere kötü haber!.25788
  • Giriş : 06.07.2008 / 09:43:00

2007 yılında patlama yapan sigortalı sayısı mercek altına alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal Güvenlik Reformu’nun yürürlüğe girmesi nedeniyle 2007 yılında patlama yapan sigortalı sayısı mercek altına alınıyor.

Reformun yasalaşmasından sonra sigortalı olanlar 65 yaşında emekli olacakları için 1 Ocak- 15 Nisan 2007 tarihleri arasında yeni sigortalı sayısı 1 milyon 700 bine çıktı. Birçok veli çocuklarını reklam ajanslarında çalışır göstererek sigortalı yaptı. İşte bu durum da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) harekete geçirdi. SGK, sigortalı yapılan ‘artist çocuklar’la ilgili geniş kapsamlı araştırma başlattı. Yeni sigortalı sayısında önemli artışlar olduğunu söyleyen SGK Başkan Yardımcısı Veysel Uyar, son dönemde yeni sigortalı sayısının 1 milyon 700 bine ulaştığını söyledi.

Uyar ‘Bu sayı içinde 1 milyon 400 bin sigortalı çocuk var. Sigortalı sayısında normalde yıllık 300 bin artışımız var. Ama son dönemlerde hayatında hiç kayıt altına girmemiş kişiler (ne olur ne olmaz) endişesiyle kayıt içine girdiler. 1 milyon 700 bin kişi arasında çocuklar da yer alıyor. Bununla ilgili listeleri il müdürlüklerine gönderdik. Artist çocuk sigortalılar denetlenecek. Denetlemeyi başaran illerimiz var. Bu illerde yüzde 40 ile 70 arasında iptaller bulunuyor’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious