Çocuklarını sokakta çalıştıran ailelere ceza

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde çocuklarını sokakta zorla çalıştırdığı tespit edilen 4 aileye para cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uyarılara uymayan ailelerin çocukları yasal yetkilerle ellerinden alınarak 'Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilecek.
Alanya Belediyesi yaptığı Encümen toplantısında aldığı kararla çocuklarını zorla sokakta çalıştıran 4 aileye para cezası verdi. 'Yeni Belediyeler Yasası' ile yetkileri genişleyen belediyeler kentin sorunlarını yasal prosedürle çözmeye çalışıyor. Alanya'da büyük sorun haline gelen sokak çocuklarına yönelik çalışma başlatan belediye, ceza uygulamasına başladı. Belediye, sokak çocuklarının ailelerine Alanya Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak ulaşıyor.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, kentte özellikle yaz aylarında sorun haline gelen sokak çocuklarının ailelerine yönelik ceza uygulaması başlattıklarını söyledi. Aileleri tarafından sokakta zorla çalıştırılan çocukların eğitim hayatından mahrum edilerek kötü alışkanlıklar kazandığını anlatan Başkan Sipahioğlu, belediyeler yasasının verdiği yetkilere dayanarak tespit ettikleri 4 aileye ilk etapta 250'şer YTL ceza verdiklerini kaydetti.

İlk etapta verilen 250 YTL'lik ceza uygulamalarında insiyatifli davrandıklarının altını çizen Sipahioğlu, bundan sonra verilecek cezaların daha fazla olacağına işaret etti. Cezasını ödemeyen aileler hakkında yasal işlem başlatacaklarını ifade eden Sipahioğlu, Alanya Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak sokakta çalıştırılmaya devam eden çocuklar ailelerinden alınarak çocuk esirgeme kurumlarına gönderilmesini sağlayacaklarını belirtti.

Sokak çocuklarına yönelik 'Koruma Merkezi' de açacaklarını hatırlatan Sipahioğlu, "Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Bakanlığımız onaylandığı taktirde koruma merkezi açacağız. Sosyal Hizmetler İlçe Müdürlüğü, Emniyet ve bizim ortak olarak yaptığımız merkezin şu anda çok az bir eksiği bulunuyor. En kısa zamanda sorunları hallederek merkezimizde sokak çocuklarımızı eğiteceğiz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious