Çocuklarını sokakta çalıştıranlara ceza

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, çocuklarını sokakta çalıştırarak istismar eden aileleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vali Aksoy, kurum müdürleri ile birlikte valilik toplantı salonunda yaptığı basın açıklamasında sokak çocukları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yaptıkları araştırmalarda ekonomik durumu kötü olmasa bile çocuğunu sokakta çalıştıran ve çocuğunu kullanarak istismar eden aileleri tespit ettiklerini ifade eden Aksoy, yapacakları toplumsal seferberlikle bunun üstesinden geleceklerini ve çalışmalarının Türkiye'ye bir model olacağını kaydetti.

Aksoy, Mersin'de bin 718 sokak çocuğu bulunduğunu ifade ederek kayıtların da sokakta yaşayan bir tane çocuk olduğunu ve bu çocuğu sokaktan kurtarmak için ise Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Sokakta çalışan çocuklardan 124'ünün madde bağımlısı olduğunu anlatan Vali Aksoy, bu çocukları rehabilite etmek içinde Devlet Hastanesi Bünyesinde bir birim oluşturulduğunu söyledi.

Vatandaşları sokakta çalışan çocuklardan alışveriş yapmamaları konusunda uyaran Aksoy, "Bu konuda valilik emri var. Bunları vatandaşlarımıza duyuracağız. Buna rağmen çocuklardan alışveriş yaparlarsa onlara da ceza vereceğiz. Çocuklardan alışveriş yaparak onlara iyilik yapmıyoruz. Sokağa yönlendiriyoruz. Maalesef daha sonra çok başka sorunlarla karşımıza geliyorlar. İhtiyacı olmadığı halde çocukları sokaklarda dilendiren onlardan geçinmeye çalışan insanlar var." diye konuştu.

Aksoy, çocuklarını sokakta çalıştıran ailelerin uyarılara rağmen çocuklarını sokakta çalıştırması halinde 'Kabahatlar Kanunu"na göre parasal işlem uygulayacaklarını ifade ederek şöyle devam etti: "Sokakta gördüğümüz çocukların bir kısma ilköğretim çağındaki çocuklar. Hiç kimse ben çocuğumu okula göndermiyorum deme hakkına sahip değil. Bu bakımdan bu çocukların ailelerine çocuklarını okula göndermeleri hususunda yasal zorunluluk olmakla beraber yine bir kez daha uyaracağız. Çocuklarını okula göndermedikleri takdirde ise ilköğretim kanunu gereğince kendilerine para cezası vereceğiz ve çocukların okula gelmesi için her türlü tedbiri alacağız. Bu konuda işin ticaretini yapan kişilere çocukları çalıştırmamaları konusunda tebligat yapacağız. Çocukları çalıştırmaya devam ederlerse gerekli yasal işlemi yapacağız."

Tekel ürünü satan bin 300 iş yerine 18 yaşından küçüklere bu ürünlerin satmamaları için tebligat yaptıklarını hatırlatan Vali Aksoy "Bunu yapma zorunluluğumuz yok. Bu yasal zorunluluk uymak zorundalar. Ama bir kez daha hatırlatmak insanların o iş yeri sahiplerinin ilgisini bu noktaya çekmek için iyi niyetle bir kez daha uyarıdır. Kararımızı kararlı bir şekilde uygulayacağız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious