Çocuklarınızı bu gıdalardan koruyun

  • Giriş : 08.09.2007 / 11:57:00

İngiltere Southampton Üniversitesi tarafından yapılan araştırma gıdalardaki korkunç gerçeği açığa çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Araştırmada özellikle çocuklara yönelik şeker, pasta ve gazlı içecek gibi ürünlerde bol bol kullanılan 'E' kodlu katkı maddelerinin derhal yasaklanması gerektiği belirtildi.

GIDALARLA SAVAŞ BAŞLIYOR

Southhampton Üniversitesi araştırmacıları bir grup çocuğun bir bölümüne gıdalarda bulunan koruyucu ve katkı maddelerinden hazırlanmış bir kokteyl, bir bölümüne de sadece meyve suyu vererek, çocukların davranışlarını gözlemlediler. İngiliz Gıda Güvenliği Ajansı "Food Standards Agency" yönetiminde yapılan araştırmayı yürüten bilim adamlarına göre, elde edilen sonuçlar, daha önce dikkat toplama bozukluğu olan hiperaktivite rahatsızlığı (ADHD) bulunan çocuklar üzerinde yürütülen çalışmaların sonuçlarını doğruluyor. Araştırmanın başındaki Profesör Jim Stevenson ve meslektaşları, koruyucu ve katkı maddelerinin 3 ve 8-9 yaşları arasındaki çocukların hiperaktif davranışları üzerinde olumsuz etkisi bulunduğunu saptadılar. Böylece sigaranın ardından dünyada “E”kodunu taşıyan yapay tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu maddelere karşı savaş başlıyor. Uzmanlar, ailelerin sigara için açılan tazminat davalarının benzerlerini bu katkı maddelerini kullanan gıda firmalarına açabileceği uyarısı yaptı.

GIDALARDAKİ TEHLİKELER

E102 (Bisküvi, tatlılar): Hiperaktivite, astım. n E124 (İçecekler, bisküvi, tatlılar): Alerji, tahammülsüzlük. E110 (dondurma, içecekler, tatlılar): Mide sorunları, alerji. E122 (jel tatlılar, hazır yemekler, bisküvi):Alerji, olaylara tahammülsüzlük. E104 (Tatlılar): Hiperaktivite, astım. E129 (Gazlı içecekler, kokteyl sosis): Aşırı duyarlılık. E211 (Gazlı içecekler, fırında hazırlanan gıdalar, lolipop): Hiperaktivite, astım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious