Çocuklarınızı dinleyin, fikirlerini alın

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

Eğitimci yazar Halit Ertuğrul, ebeveynlerin çocuklarını 7 yaşına kadar sevmelerini, 14 yaşına kadar eğitmelerini, 14 yaşından sonra de dinleyip fikirlerini almalarını teklif etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Burdur'un Gölhisar ilçesinde Eğitim-Bir-Sen tarafından organize edilen 'Aile ve Gençlik Problemleri' konulu konferansta konuşan Ertuğrul, topluma yararlı bireylerin nasıl yetiştirileceğini anlattı. Çocukların iyi yetiştirilmesi için anne ve babalara büyük sorumlulukların düştüğünü anlatan Ertuğrul, "Çocuğun karnını doyurduğunuz zaman her şeyin bittiğini zannetmeyin. Onların da sevgiye, eğitime ihtiyaçları var. Çocuklarınıza yaşayarak öğretin. Kural koymayın. Yanlarında tartışmayın, kavga etmeyin. Çocuklarınızın yanında birbirinizi övün. Çocuklara ya söz vermeyin, ya da verdiğiniz sözü yerine getirin. Onlara yalan söylemeyin. Büyükler sıkıştığı zaman yalan söylüyorsa çocuk da ileride büyüklerini örnek alacaktır."

Çocukların merhametli yetiştirilmesini isteyen Ertuğrul, ayrıca yardımlaşmanın öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. Çocukların cezalandırılmalarını değil mükafatlandırılmasını tavsiye eden Ertuğrul, şöyle devam etti: "Ceza alan çocuklar genellikle hayatta başarısız oluyor. Unutmayın kötü insan yoktur. Kötülüğe bulaşmış, itilmiş insan vardır. Gönüllere hitap etmek lazım. Gönüllere girmek lazım. Unutmayalım arkamızda bırakacağımız en büyük değerimiz çocuklarımızdır. Çocukları 7 yaşına kadar sevin, 14 yaşına kadar eğitin, 14 yaşından sonra ise onları dinleyin, fikirlerini alın ve sayıldıklarını hissettirin."

Yazar Ertuğrul, Allah'ın korkutarak değil merhameti ve şefkati ön plana alınarak anlatılması gerektiğini vurguladı.

Gölhisar Belediyesi Düğün Salonu'nda verilen konferansa, Belediye Başkanı Mehmet Yavuzer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Candeğer, İlçe Müftüsü Himmet Metin ve çok sayıda davetli katıldı. Ertuğrul, daha sonra okuyucuları için kitaplarını da imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious