Çocuklarınızı Mart soğuna karşı koruyun

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Ilık bir kış sonrasında Mart ayında sıcakların 10 derece birden düşmesinin çocukları olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, Mart ayında rüzgarla birlikte soğuk havanın vucüt direncini düşürdüğününü belirterek, özellikle bebek ve çocukların soğuğa karşı korunması gerektiğini kaydetti.

Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi uzman doktor Aydın Sarı, Mart ayında 'bahar geldi' diyerek soğuk havalara aldırış etmemenin bedelinin hastalıkla sonuçlanabileceğini söyledi. Mart ayında rüzgarla birlikte seyreden soğukların tedbir alınmadığı taktirde hasta ettiğini vurgulayan Aydın bebek, çocuk ve yaşlıların risk altında olduğunu anlattı.

Aydın şu bilgileri verdi:

"Daha tam anlamıyla bahar gelmiş değil. Şu an nezle, grip gibi üst solunum hastalıkların tam mevsimi. Ani hava değişikliklerinin yaşandığı Mart ayı bu bakımdan büyük risk taşıyor. Bebek ve çocukların mutlaka sıcak tutan ince ve bir kaç kat giydirilmesi gerekir. Resistant görevi yapan çok kalın giysilerin tercih edilmemeleri gerekir. Elviden, şapka da önemlidir. Çünkü ısı kaybının büyük bir kısmı kafadan kaybedilir. Parmak, yüz. kulak gibi hassas yerler soğuktan korunmalıdır. Ayrıca çocuklar mümkün olduğu kadar soğuk rüzgardan korunmalıdır. Özellikle 1 yaşın altındaki bebekler rüzgarlı havalarda dışarı çıkarılmamalıdır."

Mart ayının, aynı zamanda bir yağmur ayı olduğunun altını çizen Aydın, ıslak elbiselerin vucüt ısısını hızla düşürdüğünü dile getirerek, ıslak elbiselerle dolaşılmaması tavsiyesinde bulundu. Aydın, dengeli beslenmenin de çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious