Çocukluk aşıları kısırlığı önlüyor

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Çocuklarda görülen kabakulak ve kızamık hastalıklarına karşı yaptırılan aşıların kısırlıktan koruduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kabakulak hastalığının erkeklerde kısırlık hastalığına, kız çocuklarında ise kızamık hastalığının hamilelik döneminde düşüklere neden olduğu, bu nedenle 10 yaşına giren erkek çocuklarına kabakulak, kız çocuklarına da kızamıkçık aşısının yapılması gerektiği belirtildi.

Erciyes Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Özbal, çocuk hastalığı gibi görünen bazı bulaşıcı hastalıkların ileri yaş gruplarında da atak geliştirerek salgına yol açabileceğini, bunun önlenmesi için 10 yılda bir aşı uygulamasının yararlı olacağını ifade etti.

Çocukluk döneminde görülen ve vücuda aşılarla kazandırılan bağışıklığın her 10 yılda bir yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özbal, kabakulak ve kızamıkçık aşılarının bebeklik döneminde yapıldığını ancak 10 yaşına gelen erkek ve kız çocuklarında tekrarlanmasının ileriki yaşlarda telafisi güç olan hastalıkların önüne geçeceğini söyledi.

Prof. Dr. Özbal, aşının mutlak koruyuculuk oluşturmadığını, küçük yaşlarda aşıyla kazanılan bağışıklığın ileriki yaşlarda azaldığını ve kandaki koruyucu antikorların kaybedildiğini belirtti.

Bu nedenle difteri, boğmaca, tetanos, tüberküloz, tifo hepatit B gibi hastalıklara karşı aşıyla aşıyla kazanılan bağışıklığın her 10 yılda bir yenilenmesinin yararlı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özbal, özellikle 60 yaş üzeri yetişkinlerin tetanos ve difteri aşılarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini, çünkü bu hastalıklara ileriki yaşlarda tekrar yakalanılması halinde daha tehlikeli olabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious