Çocukta başarının yolu özgürlükten geçiyor

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Anne baba olmayı istemek ve olmak işin basit kısmı.Asıl mücadele evlat dünyaya getirdikten sonra başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu başlangıçta anne-babaya çok iş düşüyor.

Uzmanlar anne-baba önce kendisini, sonra çocuğunu eğitmeli ve özgür bırakmalı görüşünde...

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gelengül Haktanır, ailelerin okul öncesinde okuma yazma öğrenmek, bale, piyano eğitimi gibi sadece bilişsel becerilerin peşine düşmesinin ilerde çocukların sosyal ve duygusal yönden başarısızlığına yol açtığını belirtti. Prof. Dr. Haktanır, okul öncesi dönem olan 0-7 yaş arasının çocuk gelişimi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

EĞİTİM DOĞUMDA BAŞLAR

Bu süreçteki eğitimi ''Doğumdan sonra, okuldan önce'' olarak adlandıran Haktanır, ''İnsanın eğitimi doğumla başlar. Çünkü o doğal bir varlıktır, doğanın parçasıdır. Anne baba ne yaparsa, çocuk da 'sosyal öğrenme kuramı'na göre, 'sosyal model' alarak öğrenir. Çocuğun yakın çevresindeki bütün yetişkinler onun için son derece önemlidir. Çünkü onlar, çocukların ilk öğretmenleridir'' diye konuştu. Çocukların ''ilk öğretmenlerinin'' taşıdıkları karakteristik özelliklerinin de önemine dikkati çeken Haktanır, bu kişilerin huzurlu olması, öğrenilmiş çaresizlik düzeyinin yüksek olmaması, yaşamdan zevk alan ve sorunlara daha pozitif yaklaşabilen insanlar olmasının, o ortamda yetişen çocukları da etkilediğini belirtti. Haktanır, ebeveynlerin olumlu tutumlarının çocuğu doğru yola yönlendirme ihtimalini güçlendirdiğini de kaydetti. Haktanır, ''Çocuğun yetiştiği yer kitap okunmayan bir ortamsa, o evde televizyon girer girmez açılıyorsa, çocuk gerekli gereksiz her türlü uyarıcıya maruz kalıyorsa ve ev ortamı sıcak samimi bir ortam değilse, çocukların ilerde yanlış yollara sapma ihtimali yüksek olur'' diye konuştu.

''7 ÇOK GEÇ''

Anne Çocuk Eğitim Vakfı'nın (AÇEV) eğitim için ''7 Çok Geç'' kampanyasına da değinen Haktanır, çocuğun öğrendiklerinin yüzde 70'ini 0-7 yaş arasında öğrendiğini belirtti. 7 yaşından sonra öğrenme sürecinin daha yavaş ilerlediğini ifade eden Haktanır, bu nedenle ebeveynlerin mümkün olduğunca, bu yaştaki çocuklarına eğitim ortamları hazırlaması gerektiğini söyledi. Haktanır, aksi halde çocuğun tüm şokları ilköğretimde yaşamaya başlayacağını kaydederek, anne babaların çocuğun tavırlarına karşı sürekli ve kesin tutumlar sergilemesi gerektiğini söyledi. Bu dönemde anne babaların evde, okul öncesi öğretmenlerin ise kreş ya da anaokullarında çocuğu hayata hazırlamaları gerektiğini vurgulayan Haktanır, ''Çocuk için ev, bahçe, müze eğitim ortamıdır. Doğru kullanırsanız, alışveriş merkezleri de eğitim ortamıdır”dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious