'Çoğunluk zorbalığı' yazısıyla dalga geçtiler

'Çoğunluk zorbalığı' yazısıyla dalga geçtiler.8562
  • Giriş : 16.02.2008 / 14:53:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konuşmalarında 'çok sinirlisin' diyen medyaya cevap köşe yazarlarından geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazeteci Yazar Mehmet Barlas, "Adamı sinirlendirip sonra 'Bu adam çok sinirli' demek de bir yöntemdir." diye yazdı. Ömer Lütfi Mete ise medyanın tavrını 'keçi ile koyun' hikayesini örnek vererek açıkladı. Mete, "Halk kültürümüz, kendi özrü daha büyük olduğu halde başkasının ayıbını diline dolayanları meselinde özetleyiverir: Hendekten atlarken kuyruğu havaya kalkan koyun, keçinin biri tarafından 'anüsün göründü' diye alaya alınır! O keçi ki kuyruğu daim havada ve anüsü daim açık!"

Köşe yazarlarının AK Parti'nin seçim başarısını irdelemek yerine, hem ona hem de ona oy veren seçmenlere ağzına geleni yazdığını ifade eden Barlas, "Bunun üzerine o siyasetçi, ölçüsü kaçmış sertlikteki cümlelerle cevap veriyor. Ertesi gün siz 'işte bu siyasetçi ne demokrasiyi ne de basın özgürlüğünü hazmedebilmiş' diye eleştirinizi tırmandırıyorsunuz. Burada 'O siyasetçi mi yoksa medya mı demokrasiye uyarlı davranmıyor?' sorusuna cevap verebilir misiniz?" diye sordu.

Barlas, karşısındakini sinirlendirmek için sarf edilen sözlere, geçmiş yıllarda bir arkadaşının başından şu örneği verdi: "Hukuk fakültesinde bir arkadaşım vardı. Bacaklarını ayırarak futbolcular gibi yürürdü. Ehliyet almak için doktora sağlıklı raporu almaya gitmiş. Doktorun odasına da öyle iki yana salınarak girmiş. doktor şöyle bir bakmış, 'Topal mısın?' demiş. Bizim arkadaş da bu soruya sinirlenip sert biçimde 'Neden topal olayım ki?' diye tepki gösterince, doktor bu defa 'Peki neden asabisin, sinir hastası mısın?' diye sormuş."

Medyanın seçmenin çoğunluğunu aşağılayarak halkı rejimin tehdidi olarak sunduğunu dile getiren Barlas, "Sonra da o iktidarın başı 'siz ne biçim demokratsınız' diye sinirlenince, 'işte gördünüz mü bunları, bunlar demokrat değil' diyeceksin." diye yazdı.

Ömer Lütfi Mete ise Bugün Gazetesi'ndeki köşesinde "Keçinin azınlık zorbalığı" başlıklı yazısında, "Kökten batıcı medyanın son buluşu 'çoğunluk zorbalığı' suçlaması, keçi ile koyun meselini hatırlatıyor!" tespitinde bulundu. Mete, "Halk kültürümüz, kendi özrü daha büyük olduğu halde başkasının ayıbını diline dolayanları meselinde özetleyiverir: Hendekten atlarken kuyruğu havaya kalkan koyun, keçinin biri tarafından 'anüsün göründü' diye alaya alınır! O keçi ki kuyruğu daim havada ve anüsü daim açık!"

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious