Çok basit kurallarla daha az yakıp,daha çok ısınabilirsiniz

Çok basit kurallarla daha az yakıp,daha çok ısınabilirsiniz.12181
  • Giriş : 24.09.2007 / 15:25:00
  • Güncelleme : 24.09.2007 / 16:00:04

Çok basit kuralları uygulayarak daha az yakıp,daha çok ısınabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hava kararınca evin perdelerinin kapatılması, yaşlı ve çocukların ev içinde kalın giyinmelerinin sağlanması, kalorifer peteğinin çevresine ahşap aksesuar yapılmaması gibi küçük ayrıntılar, ısınma masraflarında önemli tasarruflar sağlıyor.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, kışın yaklaştığı bugünlerde birçok kişi ısınma sistemlerine bakım yaptırırken, bazılarının da ev ve iş yerlerine yeni tesisat döşetmeye çalıştığı belirtti. Oysa alınacak küçük ve pratik önlemlerle büyük oranlarda yakıt tasarrufu yapılabileceğini anlatan Kalyoncu, işe kış ayları girmeden kombi ya da kaloriferin baca gazı emisyonu ölçümüyle başlanması gerektiğini, bu ölçümün yılda 2 kez yetkili servislere yaptırılabileceğini anlattı. Cihazlara periyodik bakım yapılmasının da yakıt tasarrufunu kayda değer oranda azaltacağının göz ardı edilmemesini isteyen Kalyoncu, bunun yanında cihaza normalin 1.5 katı yük verilerek yapılacak periyodik kontrolün de cihazın verimli çalışmasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Kalyoncu, evinde kombisi olan ya da kat kaloriferiyle ısınan vatandaşın, ısınma maliyetini azaltmak için evinde bireysel olarak alacağı, küçük ama etkili önemleri ise şöyle sıraladı:

-Cihazın termostat ayarı ve ısı sensörü kontrol edilerek, cihazın yanma düzeni sabit yerine mekan ısısına göre değişecek şekle getirilmelidir. Böylece ısı arttığında cihaz kapanır, belirlenen ısıda yeniden çalışmaya başlar.

-Baca temizliği ısı verimini önemli ölçüde etkiler. Bacalarda ve duman borularında kalan her 0.1 milimetre kurum, ısınma verimini yüzde 1 düşürür.

-Peteklerden yayılan ısıyla gerçekleşen hava sirkülasyonu çok önemlidir. Koltuk ve kanepelerin peteklerin önüne konulması hava sirkülasyonunu önler ve yalaşık yüzde 10-20 arası verim kaybına yol açabilir.

-Bazı evlerde peteklerin üzerine konulan mermerler, peteğin vereceği ısıyı azaltır. Yine odanın şık görünmesi için kalorifer peteğinin ahşap aksesuarlarla kapatılması da ısı kaybına yol açmaktadır.

-Kapı, pencere ve ara kat yalıtımları önemli oranda yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bu konuda gerekli önlemler alınmalıdır.

-PERDEYİ KAPATMAK BİLE TASARRUF SAĞLIYOR

-Perdeler de pencerelerden gelecek soğuğu engelleyen bir unsurdur. Bu nedenle, güneş ışığı kaybolup hava kararınca, evin perdeleri hemen kapatılmalıdır.

-Evin aşırı şekilde ısıtılmasından kaynaklanan maliyetin azaltılması için, normal sıcaklıkta üşümeye meyilli olan yaşlı ve çocukların ev içinde daha kalın giymeleri sağlanmalıdır. Aksi takdirle evin ihtiyacından çok fazla çalışacak cihaz, boş yere daha fazla yakıt tüketecektir.

-Duvar ile kalorifer peteği arasına konulacak ısı yalıtımı sağlayan levhalar, yüzde 5'e kadar ısı tasarrufu sağlayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious