Çok daha güçlü şekilde iktidara geleceğiz

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, genel seçimlerde AK Parti’nin bugünkünden çok daha güçlü şekilde iktidara geleceğinden şüphe duymadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, Hazine Müsteşarlığında Türkiye’nin AB müktesebatına uyum programının kamuoyuna tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.
Bakan Gül, genel seçimlerde AK Parti’nin tek başına iktidarını sürdürme olanağını sağlayamaması halinde uyum programının altına imza atmayacak bir partiyle koalisyon yapıp yapmayacaklarının sorulması üzerine, "Yapılacak seçimlerde partimizin bugünkünden çok daha güçlü şekilde iktidara geleceğinden hiçbir şüphemiz yoktur" dedi.
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yapacağı görüşmeye ilişkin bir soru üzerine de Gül, Mutteki ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi, başka ayrıntı vermedi.

TCK’NIN 301. MADDESİ
TCK’nın 301. maddesinde yapılması öngörülen değişikliğe ilişkin bir takvim olup olmadığı sorulan Gül, Türkiye’de seçimler ya da dış politikadaki gelimeler gibi birçok önemli olay olduğunu ifade ederek, "Biz AB sürecimizi kendi programımız çerçevesinde sahiplenerek güçlü şekilde devam ettiriyoruz" dedi.
Siyasi reform sürecinin devam ettirilmesi, müktesebatın üstlenilmesi ve AB ile iletişimin en iyi şekilde götürülmesinin önemine dikkati çeken Gül, şöyle konuştu:
"Bu konudaki kararlılığımızı açıkça ortaya koyduk. Bu üç ayakta da kararlı şekilde devam edeceğiz. 301. maddeyle ilgili konu, siyasi reform sürecinin bir meselesidir. Bununla ilgili bir değişikliğin olmasına inandığımızı, irademizi zaten açıkça ortaya koyduk. Bunun takvimi önümüzdeki süre içinde zaten belli olur. Ama bütün bu çalışmaları, sadece siyasi reformları 301 gibi düşünürseniz bunlar netice vermez." Gül, bu süre içinde, çıkan kanunların uygulamasını da en iyi şekilde takip etmek ve bu çerçevede bir zihniyet değişikliğini pekiştirmek gerektiğini kaydetti.

BÜYÜKANIT’IN SÖZLERİ
Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın AB müktesebatı uyarınca değiştirilen bazı yasalara getirdiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Genelkurmay Başkanımızın ne dediğine çok iyi bakmak gerekir.
Müktesabatla ilgili ya da AB’nin özüyle ilgili herhangi bir şey söylemediler" diye konuştu.
Ancak AB’nin çoğulcu bir yapı olduğunu ifade eden Gül, Avrupa Parlamentosunda birçok farklı siyasi partinin olduğunu, dolayısıyla hepsinin farklı farklı görüşlerinin olabileceğini söyledi.
Gül, "Bunların içinde Türkiye’yi sevenler vardır, sevmeyenler vardır.
Bunların içinde herhangi üye bir ülkeyi seveni vardır, birlikten atmak isteyeni vardır. Böyle çoğulcu bir ortam içinde bazı sesler olabilir ki, biz bu sesleri sevmeyiz. Bu çerçevede bunlara bakmak lazım. AB’den gelen her ses doğrudur, güzeldir, hemen anında yapılması gerekir diye bir şey asla yoktur" diye konuştu.
Sorunun, terörle mücadele konusunda müktesebat gereği değişen yasalara yönelik eleştiriler üzerine olduğunun tekrarlanması üzerine Gül, şunları kaydetti:
"Pratikte çıkan sorular vardır, ama bunlar hiçbir zaman Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu unutmak anlamına gelmez. Genelkurmay Başkanımız da, biz de, çok iyi biliriz, hukuk devletinde demokrasi içinde mücadele farklıdır, hukukun hiç olmadığı yerde mücadele çok farklıdır. O açıdan bunlarda bir farklı anlayış söz konusu değildir. Bazı pratik problemler çıkabilir, çıkıyor da zaman zaman.
Onunların çözümlerini de buluyoruz." Gül, AB müktesebatının uyum programı çalışmalarına Genelkurmay Başkanlığının da katıldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious