Çok iş yapan iş adamı aranıyor

Çok iş yapan iş adamı aranıyor.9750
  • Giriş : 20.02.2009 / 04:35:00
  • Güncelleme : 19.02.2009 / 23:42:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, Kırgızistan’ın az konuşan çok iş yapan iş adamlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki temasları çerçevesinde bugün Türk iş adamlarıyla öğle yemeğinde buluşan Güler, bu ülkenin büyük Türk yatırımcılarına geresinimi bulunduğunu belirtti.

Güler, Kırgızistan'da, enerji, maden ve kömür alanlarında ciddi yatırımların yapılabileceğine işaret etti ve "Buradaki iş adamlarımız kendilerine yedek iş olarak enerji sektörünü seçmeli. Bir Bakan olarak size bunu hararetle tavsiye ediyorum" dedi.

"Kırgızistan da Türkiye gibi deprem ülkesi. Depremin olduğu yerde jeotermal var. Bunun mutlaka değerlendirilmesi gerekir" diye konuşan Güler, iş adamlarının enerji, sanayi ve yakıt bakanlığı ile işbirliği içinde çalışması gerektiğini söyledi.

Hilmi Güler, Kırgızistan Sanayi, Enerji ve Yakıt Bakanı İlyas Davıdov ile çok verimli görüşmelerde bulunduklarını belirterek, sanayi ve enerji alanında yeni iş sahalarının açılacağına dair sinyaller aldığını ifade etti.

Kırgızistan'a az konuşan, çok iş yapan geniş ekiple geldiklerini anımsatan Güler, "Bizler iki kardeş ülkeyiz. Aynı değerlere ve tarihe sahibiz. Aynı ailenin evlatları olarak Kırgızlar ata yurdunda kalmışlar, bizler ise Batıya gitmişiz. Her ikimiz de doğrusunu yapmışız. Onlar burada ata yurda sahip çıkmış, bizler ise batıda devletler kurmuşuz. Bugün de iki kardeş, Türk iş adamlarının düzenlediği yemekli toplantısında buluşuyor" şeklinde konuştu.

Kırgızistan'ın tarım ve hayvancılık için elverişli bir ülke olduğunu da belirten Güler, özellikle seracılık için şartların uygun olduğunu, bu yerlerin jeotermal enerji ile ısıtılmasıyla mevsim gözetmeksizin taze sebze üretilebileceğinin altını çizdi. Güler, üretilen ürünlerin yurt dışına ihraç edilebileceğini de kaydetti.

Güler konuşmasında, Türkiye'de rüzgar enerjisinin de önemli bir kaynak haline geldiğini vurgulayarak, "Türkiye'de geçmişte, esen rüzgarlara es geçmişiz. Bu yerlere, Esenbel, Esentepe, Esenyurt adı verilmiş. Rüzgarın estiğini görmüşler ama türbin koymamışlar. Adını vatandaş koymuş. Esentepe demiş ama o esentepeden biz faydalanmamışız. Şimdi orada rüzgar türbinlerini koyduk. Bedava rüzgardan elektrik üretiyoruz. Çevreyi kirletmiyoruz. Karbondioksit yok. Buranın da güzel dağları ve tepeleri var. Oralarda rüzgar ölçümlerini yaparak elektrik elde etmek mümkündür" ifadesini kullandı.

Güler, Kırgızistan'a her konuda katkıda bulunmak istediklerini ve karşılıklı iş yapmak için Kırgız işadamlarını Türkiye'ye çağırdıklarını ifade etti.

Güler, Manas Üniversitesi bünyesinde Vetenerlik ve Tarım Bölümü'nün açılacağını öğrendiğini belirterek, Türk iş adamlarının Manas üniversitesi ile ortak araştırma ve geliştirme yaparak iş sahalarını büyütmeleri gerektiğini kaydetti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni ziyaret ederek, yönetimden üniversite hakkında bilgi alan Güler, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*