'Çok katlı binalar daha sağlam'

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Ersoy çok katlı binaların orta katlı binalara göre daha sağlam olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk Üniversitesi'nde öğrenciler ve genç mühendislerle bir araya gelen Prof. Dr. Ersoy, özellikle yap-sat usulü ile yapılan 3-4 katlı binaların 20 katlı binalara göre daha fazla yıkılma riskinin olduğunu ifade etti.

Dünyadaki diğer deprem bölgeleriyle Türkiyeyi kıyaslayan Ersoy, ''Yurt dışında çok daha şiddetli depremler oluyor ama bizdeki kadar yıkım hiçbir yerde yok; bu tamamen ülkemizdeki binaların yanlış sistem ve usullerle yapılmasından kaynaklanıyor'' dedi. Ülkemizde deprem konusunda tek bir otoritenin olmadığına değinen Ersoy depremden sorumlu 10 tane kurum var. Bir sorun olduğu zaman hepsi birbirine atıyor. Ama tek bir otorite olursa işler daha sağlam yürür'' şeklinde konuştu. Türkiye'deki önemli sorunlardan birinin de zemin etütlerinin 'yer bilimciler' tarafından yapılmasıdır" diyen Ersoy zemin etütlerinin kesinlikle inşaat mühendisleri tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Betonarme ve deprem konusunda uluslararası üne sahip olan ve yüzün üzerinde bilimsel makale yayınlayan Prof. Dr. Uğur Ersoy, öğrencilere ve genç meslektaşlarına tavsiyelerde bulunarak hem teorik hem de pratik açıdan kendilerini geliştirmeleri gerektiğini dile getirdi. "Beton kız gibidir ne zaman ne yapacağı belli olmaz, onu bir kaç ayda tanıyamazsınız" diyen Ersoy, özellikle öğrencilerin kısa zamanda tecrübe edinebilmesi açısından pratik çalışmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious