Çok kıskanmayın!

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Eşler arasındaki tartışmanın dayağa kadar uzamasının kadınlarda, küçük kardeşin kıskanılmasının ise büyük kardeşlerde sedef hastalığına sebep olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, özellikle şiddete maruz kalan kadınlarla, çocuklarda da meydana gelen kıskançlığın sedef hastalığına sebep olduğunu belirtti. Bayanlardaki üzüntü, sıkıntı ve stres ile uzun süre kullanıldıktan sonra bırakılan kortizon ve sıtma ilaçlarının, çocuklarda görülen bademcik iltihaplarının sedef hastalığına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aktaş, “Özellikle kocalarından şiddet gören kadınlarda, aile içi geçimsizliklerde sedef hastalığının ortaya çıktığını görüyoruz.

Kıskançlıkların da sedef hastalığına neden olduğunu küçük çocuklarda gördük. Japonlar, Moğollar, Kızılderililer ve zencilerde sedef hastalığı görülme oranı yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni bilinmiyor. Ancak, Türk ırkında sedef hastalığı görülme oranı oldukça yüksek.” diye konuştu. Aktaş, hastalığın saçlı deriden tırnağa kadar vücudun her bölgesinde ortaya çıkabileceğine işaret ederek, hastalık nedeniyle saçların kepeklenebileceği, tırnakların da bozularak düşebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious