Çok kritik bir süreçten geçiyoruz

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç, çok kritik bir süreçten geçtiklerini belirterek, "Bu süreçte bir varoluş mücadelesi veriyoruz"dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmeneli Kültür Merkezi'nde Irak dışındakı Türkmen kuruluşların temsilcilerinin katıldığı iştişara toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Ergeç, Irak'ta 30 Ocak 2005'te usul ve yöntemleriyle çok tartışılacak bir seçim yaplıdığını, Türkmenlerin aldığı oy miktarı hayal kırıklığı yarattığını kimseyi mutlu etmediğini ifade etti. "ITC'nin bundan alacağı dersler vardı ama ITC'nın yeni bir arayışa girecek veya maceraya sürüklenecek lüksü yok" diyen Ergeç, Türkmenler üzerinde oynanan oyunların görmezden gelerek, ITC'yı başarısız göstermek isteyenlerin Türkmenlere büyük haksızlık yaptığını ifade etti. Ergeç, Irak Türkmen Cephesi'nın 10. yılında 4. kurultayını yapmayı ve halkına ve tabanına hesap vermeyi seçtiğini işaret ederek, "22-24 Nisan 2005 tarihlerinde 4. Türkmen Kurultayı'nı toplayarak, Saddam rejiminin izlerini üzerlerinden atmak ve eski zaaflarından kurtulmaya çalıştıklarını ifade etti.

İŞGALLE BİRLİKTE KADERİMİZ DEĞİŞTİ

Ergeç, 2003 yılında Irak'ın işgaliyle kaderlerinin değiştiğini, 2005 yılında ise Irak'ta yoğun siyasi gelişmelerin yaşandığını, iki seçim ve refarandum gerçekleştiğini vurguladı. İlk seçimden sonra başarısız gibi gösterilmek istenen ITC'nın kurultayını toplayarak yeni lider kadrosunu seçtiğine işaret eden Ergeç, 15 Aralık 2005 seçimlerine tek başına girerek meşrulaştığı ve Türkmenlerin en büyük örgütü olduğunu ispatladığına hatırlattı. Ergeç, Irak Ulusal Meclisi'nde Türkmenlerin 8 milletvekiliyle temsil edildiğine dikkat çekerek, "ITC, artık Türkmenleri birleştirici ve uzlaştırıcı bir misyon da üstlenmiştir. Burada en önemli görev de örgütü, bu örgütü ayakta tutan sizlere düşmektedir."dedi.

ITC'dan beklentileri konuşmak, eylem ve söylemlerini belirlemek için toplantıyı gerçekleştirdiklerini kaydeden Ergeç, "Göreve geldikten sonda gördüm ki, hem içte hem dışta mücadele etmemiz gerekiyor. Dıştaki mücadeleyi anlıyorum da içteki çekişmeye bir mana veremiyorum. Değişik mezhep ve etnik gruplara mensup Türkmenler bile bir araya geliyor da, aynı yolun yolcuları, aynı davanın savunucuları neden aynı çatının altında toplanamıyorlar? Sizleri tenzip ederek söylüyorum, bölüşemediğimiz veya paylaşamadığımız bir şey mi var?"şeklinde konuştu.

"CEPHE MUHATTAP KABUL EDİLMEYE BAŞLADI"

Cephenin adının artık kabul gördüğünü ve muhatap kabul edildiğini söyleyen Ergeç, ITC'nın kapatılmasını isteyenleri eleştirdi. Ergeç, cepheyi ağızlarına almamak isteyenlerin kendilerini "Ulusalcı Türkmenler" olarak adlandırdıklarını ve Türkiye yanlısı olmakla suçladıklarını işaret ederek, "Aslında bize değil ama Türkiye Cumhuriyeti'ne nankörlük ediyorlar"dedi. Kendilerini eleştirenlerin ne zaman Irak'a gittiklerin sorusunu yönelten Ergeç, "Irak'ta yaşamak giderek zorlaşıyor. Onun için bulunduğumuz ortamın kıymetini bilin ve buradana Irak'ta yaşayan bizleri eleştirirken biraz izanlı ve insaflı olun"şeklinde konuştu.

"AKLIMIZI BAŞIMIZA DEVŞİRELİM"

Ergeç, 7-14 Ağustos tarihleri arasında, kendisinin de aralarında bulunduğu Irak Ulusal Meclisi'Nde 7 Türkmen milletvekilinin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol tarafından Türkiye davet edildiğini belirtti. Bu davette İstanbul'da Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le yararlı görüşme yaptıklarını kaydeden Ergeç, konuşmasına şöyle devam etti. "Türkiye'de kiminle görüşüyorsam, kiminle konuşuyorsam, Türkmenlerin birbirine tutkun olmadığını söylüyor, dağınık olduğumuzdan dem vuruyorlar. Yabancı ülkelerin temsilcileri ise hangisi gerçek Türkmen görüşü diye soruyorlar. Bu ayıp bize yeter. Aklımızı başımıza devşirelim."

Çok kritik bir süreçten geçtiklerini tekrarlayan Ergeç, "Bu süreçte bir varoluş mücadelesi veriyoruz"dedi. Ergeç, okumuşu, aydını bol bir toplum olarak tek yürek tek yumruk olmalarının menfaatleri icabı olduğunu sözlerine ekledi.

Bir gün olarak planlanan toplantının uzaması durumunda yarında toplantıya devam edilecek. Toplantı sonrasında alınan kararlar basın bildirisi ile kamuoyuna açıklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious