'Çok partili sistemde Türkiye'yi örnek alıyoruz'

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Kırgızistan'da geçtiğimiz yıl Mart ayında gerçekleşen halk hareketinde önemli rol oynayan muhalif lider Roza Otunbayeva, ülkede hala demokrasinin yaşanmadığını ifade ederek, hükümeti eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otunbayeva, devrik Cumhurbaşkanı Akayev'in yerine Bakiyev geldiğini hatırlatarak şöyle konuştu, "Yeni yönetimde sadece isim değişikliği var.Halk yeni yönetime ümidini bağladı, ancak istenilen ve beklenenler yapılmıyor." Otunbayeva, demokrasiyi çok partili sistemle yerleştirebileceklerini ve bunun için de Türkiye'yi örnek aldıklarını vurguladı.

Ülkede 70'ten fazla siyasi partilerin olduğunu, ancak iktidara karşı güçlü muhalefet yapılmadığını kaydeden Otunbayeva, "Sayıca çok parti var, fakat bunların çoğunun ideolojisi aynı, birleşerek yeni güç oluşturabilirler" diye konuştu. Kurdukları Asaba partisi ile güçlü bir muhalif blok oluşturduklarına inandığını vurgulayan Otunbayeva, iktidarı her zaman takibe alacaklarını ve eleştireceklerini söyledi.

Muhalefetsiz Askar Akayev iktidarının 15 yıl boyunca oluşturdukları "çevre" ve "aile" grupları ile ülkeyi ekonomi hem siyaset alanında geriye götürdüğünü vurgulayan Otunbayeva, yeni iktidarı eleştirmekten hiçbir zaman geri durmayacaklarını söyledi.

Mart hareketinde Kırgız lider Bakiyev ile beraber eski yönetime karşı bayrak açan Roza Otunbayeva, Dışişleri Bakanlığı'na vekalet etmişti. Meclis tarafından bu göreve atanmayan Otunbayeva, diğer muhalif lider Azimbek Beknazarov ile birlikte Asaba partisini kurdu. Akayev döneminde Dışişleri Bakanlığı ve Kırgızistan'ın Londra Büyükelçiliği yapan Otunbayeva, Gürcistan-Abhazya çatışmasında Birleşmiş Milletler tarafından arabulucu olarak görevlendirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious