Çöken bina için soruşturma başlatıldı

Çöken bina için soruşturma başlatıldı.10079
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, Zeytinburnu'nda çöken binayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zeytinburnu'nda çöken binanın enkazına gelerek incelemelerde bulunan Vali Güler, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'dan bilgi aldı. İncelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, binada yaşayanlardan sadece Necla Demir'in merdiven boşluğunda ölü olarak bulunduğunu, Demir'in çocuğunun ise sağ olarak kurtarıldığını söyledi.

Olaydan önce çevrede yaşayanların oturanları binayı boşaltmaları konusunda uyarmasının, çok daha kötü bir sonucu engellediğini belirten Güler, halen hastanelerde 14 kişinin tedavi gördüğünü, 2 kişinin de yoğun bakımda bulunduğunu ifade etti.

Vali Güler, depremde binanın yıkılma derecesinde hasar görmediğini, ancak yaşanan bu durumla bir korozyon olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Binanın deprem incelemesinde yıkılabilir durumda olmadığının görüldüğünü kaydeden Güler, ancak bu incelemelerin kolonlara girilerek yoğun bir denetim şeklinde yapılmadığına dikkati çekti.

Vali Güler, incelemeler sırasında belli bir puanın altında olanlara yoğun bir inceleme yapıldığını ifade etti.

Bir gazetecinin, “vatandaşların Zeytinburnu'nda yıkılan binaya benzer başka binalar olduğunu söylediklerini” hatırlatarak, “yeniden bir gözden geçirme yapılıp yapılmayacağına” ilişkin sorusu üzerine de Güler, şunları söyledi:
“Bakın arkadaşlar, vatandaşımızın bunu söylemesi gerekmez. Vatandaşımız böyle bir sıkıntı içinde ise bunu yapacak olan devlet değildir. Bunu yapacak olan önce apartman yönetimi, kendisi oturmakta olduğu apartmanın depremsellik analizini yaptırmakla mükellef. Elbette ki belediyemizin yaptırdığı bir pilot çalışmaydı. Belediye burada şu çalışmayı yaptı; Zeytinburnu genelinde 99 depremi ne kadarlık bir güçlendirme ihtiyacı ortaya çıkardı diye. Zaten vatandaşlara bu durum bildirilince herkesin daha yoğun depremsellik analizinden binaları geçirmesi lazım. Şimdi şunu beklemeyeceğiz, yani 'Ben oturacağım evimde. Devlet gelip bunları tek tek kontrol edecek. Ben bir şey yapmayacağım' anlayışı yok. Devletin zaten bunu yapmaya ne imkanı olabilir, ne de vakti.”

Vatandaşların, “belediye şunu, bunu yapmadı” şeklindeki eleştirilerini, bu olaydan kaynaklanan bir ıstırabın ifadesi olarak değerlendirdiğini söyleyen Güler, İstanbul'un yapı stokunun tümünün depreme hazırlıklı olmadığının bilindiğini vurguladı.

29 kişinin yaşadığı bir binada böyle bir olayda 27 kişinin kurtarılmış olmasını Allah'ın bir lütfu olarak değerlendirdiğini belirten Güler, olayla ilgili adli ve idari soruşturmaların başlatıldığını bildirdi.

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI AYDIN

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da aldığı bilgilere göre, pilot çalışma yapılırken, yıkılan binanın kriterlerin 2 puan üstünde olması nedeniyle derinlemesine incelemeye tabi tutulmadığını anlattı.

Aydın, binanın dış görünüş itibariyle çevredeki binaların en iyilerinden biri olduğunu söyledi.

Bu sırada yıkılan binanın bitişiğinde yer alan ve boşaltılan binada oturanlardan Ümran Huy, Başkan Aydın'a nerede kalacaklarını sordu. Belediye Başkanı Aydın da çeşitli misafirhanelerde yer ayarlanacağını dile getirdi.

Murat Aydın, çevredeki binaların bazılarının hasarlı olduğunu söyleyerek tepki gösteren Filiz Uluğ'u da yatıştırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious