Çöken binalar için teknik heyet oluşturuldu

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan teknik heyet, heyelan bölgesinde yaptığı inceleme sonrasında bundan sonra yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bazı kararlar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olay yerindeki inceleme sonrasında, Bursa ve İstanbul Büyükşehir ile Osmangazi Belediyelerinin konuyla alakalı temsilcilerinin yanı sıra İTÜ'den bilim adamları, İnşaat, Harita ve Kadastro, Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanları'nın da katıldığı toplantıda, heyelan sonrasında bölgede yaşanabilecek olumsuzluklar ele alındı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak, Bursa Valisi Nihat Canpolat, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hikmet Şahin ve Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'nin dün akşam yaptıkları değerlendirme toplantısı sonrasında teknik heyet oluşturulmasının kararlaştırıldığını, bu ekibin ise olay yerinde yaptıkları inceleme sonrasında ilk toplantısını bugün gerçekleştirdiğini söyledi.

Yapılan toplantı sonrasında alınan kararları açıklayan Konçak, heyelan sonrasında statik yapısı bozulan Baro Evleri A Blok ile Tezcan Apartmanının yıkılacağını belirterek, "Yaptığımız incelemede her iki binanın da statik yapılarının bozulması sonucu maili inhidam durumuna düştüğü görüldü. Bu bakımdan her iki binada yıkılacak. Yıkım esnasında ve öncesinde yıkımı gerçekleştirilecek binalara hiçbir şekilde giriş-çıkış olmayacak" dedi. Baro Evleri A Blok ile Tezcan Apartmanının yıkılıp, enkazının kaldırılıncaya kadar İntam 99- 101, Gökçen, Malcılar, Akman Apartmanları ile Baro Evleri B- C Bloklarının boşaltılması kararını aldıklarını ifade eden Konçak, ikinci bir karara kadar yıkılan binaların enkazının kaldırılmayacağını bildirdi.

Olayın meydan geldiği Çekirge Caddesi'nin enkazlar kaldırılıncaya kadar trafiğe kapatılması yönünde karar alındığını anlatan Konçak, teknik heyetin bölgedeki gelişmeleri sürekli takip ederek, yaşanacak olumsuzluklar halinde yeni kararlar alabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious