Çöken binanın kolonlar çürükmüş

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

İtfaiye Müdürlüğü’nün raporuna göre, Zeytinburnu'nda 3 kişiye mezar olan 5 katlı bina, kolonları ve kiriş sistemi çürük olduğu için çökmüş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Taşocağı 3. Sokak 42 numaralı 5 katlı binanın çökmesi ile ilgili olay yerinde kurtarma çalışması yapan Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü raporunu tamamladı. Zemin katın kahvehane üst katların ise ikametgah olarak kullanıldığı bina ile ilgili itfaiye müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda ekiplerin olaya müdahalesiyle ilgili ayrıntıların yanı sıra, çökme nedenine de yer verildi.

İtfaiye Müdürlüğü raporunun sebep bölümünde, 20 yıllık binanın kolon giriş sisteminde gözle görülür bir şekilde zayıf olduğu ve beton kalitesinin düşük olduğu belirtildi.

28 KİŞİ YARALANMIŞTI

Raporda, binanın çökmesine tesir eden diğer etkenlerin de bilimsel çalışmalarla tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Taşocağı 3. Sokak 42 numaralı 5 katlı bina, 21 Şubat 2007 gecesi büyük bir gürültüyle çökmüş, olayda 3 kişi hayatını kaybederken 28 kişi de yaralanmıştı.

Çökmenin ardından yapılan kurtarma çalışmalarına, Avrupa İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait yol bakım onarım müdürlüğü, sivil savunma kurtarma ekipleri katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious