Çöken binanın malzemeleri kalitesiz çıktı

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Bahçelievler'de 26 Nisan 2007 tarihinde çöken 6 katlı binanın yıkılma sebebine ilişkin bilirkişi raporu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Raporu hazırlayan Yapı Denetçisi İnşaat Mühendisi Bülent Gönen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şirinevler Mahallesi Mahmutbey Caddesi 7. Sokak 7 numarada yıkılan 6 katlı bina ile yan parselde yıkılarak temel kazısı yapılan binaya ilişkin imar işlem dosyaları ile olay yeri bulgularına dayanarak yapılan incelemenin tamamlandığını bildirdi.

İnceleme sonucunda yıkılan binanın projesinin iskanla uyumlu şekilde bodrum kat, zemin kat ve artı 5 kat olarak düzenlendiğini, projesinde 15 adet kolon olduğunu, kolonlarda 16-25 ve 12-16 santimetre çapında demir kullanıldığını, kirişlerin de 20-60 ve 20-70 santimetre olduğunun tespit edildiğini belirten Gönen, 6660 parselde bulunan ve belediye tarafından yıkım belgesi düzenlenen binanın da bodrum kat artı zemin kat olarak yapı kullanma izninin bulunduğunu söyledi.

Bülent Gönen, bu binanın yerine yeni bina yapmak üzere müteahhit Halil Kocabıyıkoğlu'nun talebi üzerine Bahçelievler Belediyesi tarafından 7 Mart 2007 tarihinde 10 günde tamamlanmak üzere yıkım belgesi verildiğini ifade ederek, 6659 parselde bulunan ve çöken binanın temellerinin de 50 santimetre 6660 parsele tecavüzlü olduğunu bildirdi.

BETON VE DEMİR NUMUNELERE İNCELENDİ

Tüm bu belge ve bilgiler ile çöken binadan alınan beton ve demir numunelerinin Bayındırlık ve İskan Bakanlığının resmi belgeli laboratuvarlarında incelendiğini belirten Gönen, şunları kaydetti:

“6659 parselde bulunan ve 26 Nisan 2007 tarihinde çöken bina, 1979-1981 yılları arasında yapılmıştır. Bina yapımında o yıllarda geçerli olan İmar Yasası'nda ve yönetmeliklerinde öngörülen nitelikte ölçü ve miktarda malzeme kullanılmıştır. Halen geçerli olan ve 1998 yılında kabul edilen 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik'te öngörülen beton sınıfı ve demir, gerek nitelik, gerekse nicelik olarak çöken binanın yapıldığı yıllarda öngörülenin en az iki katıdır. Kaldı ki çöken binadan alınan karot ve demir numunelerinin laboratuvardaki değerlendirmeleri sonucu eski yönetmeliklere göre bile minimum değerler mertebesindedir.

Buna göre beton dayanımı C20 sınıfında olması gerekirken C13 sınıfında olduğu, yani 200 kilogram basınca dayanması gerekirken 130 kilogram basınca dayanabildiği, çelik çubukların çekme değerlerinin minimum değerlerin altında, son derece yetersiz olduğu tespit edildi.”

İnşaat Mühendisi Gönen, müteahhit Halil Kocabıyıkoğlu'nun 6660 sayılı parsele inşaat yapmak için arsa sahibi Rıza Duran ile 16 Mart 2007 tarihinde İstanbul 15. Noterliği huzurunda kat karşılığı inşaat anlaşması yaptığının belirlendiğini ifade ederek, bu anlaşmada, “inşaat hafriyatı yaparken, fen kurallarına uyacağını, hafriyat esnasında yan binalarda bir hasar oluşursa, tamamını karşılayacağını belirtir bir taahhütname de imzaladığını” söyledi.

YIKILMA SEBEBİ KÖTÜ MALZEME

Gönen, raporunda, “Kocabıyıkoğlu, 6660 parseldeki binanın temellerini temizlerken, bu parsele tecavüzlü yapılan ve 26 Nisan 2007 tarihinde çöken 6659 parseldeki binanın kendi parsellerine tecavüzlü temellerini tahrip ederek binanın çökmesine neden olmuştur” görüşüne yer verdi.

Çökme belirtileri üzerine binanın boşaltıldığını, ancak uyarıları dinlemeyerek binada kalan bilgisayarını almak için giren Özkan Aysan'ın çöken enkazın altında kaldığını, daha sonra kurtarıldığını anlatan Gönen, “Binanın çökmesi esnasında ayrılan parçalar komşu parseldeki 11 numaralı binanın yıkılan binaya bakan tarafındaki zemin katın duvarlarında, balkonunda hasar meydana getirdiği tespit edilmiştir” dedi.

Gönen, yönetmeliklere göre yapılmış hiçbir binanın temeline müdahale edildi diye hemen çökmeyeceğini vurgulayarak, “Bu binanın yarım saat içinde yıkılmasının sebebi malzemenin kötü olmasıdır” diye konuştu.

İstanbul'da benzer durumda olan ve hemen yıkılması gereken 63 bin bina bulunduğunu, 875 bin binanın da güçlendirilmesi gerektiğini savunan Gönen, bu binaların yenilenmesi ve güçlendirilmesi için mali kaynak, hukuki sorunlar ve teknik altyapının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious