Çöken İntam bloklarının kapıcıları ortada kaldı

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Bursa'da Çekirge Semti'nde çöken 7 katlı İntam 95 ve İntam 97 bolklarında oturan zenginler evlerinin yıkılmasının ardından bir kere bile bölgeye gelmezken, kapıcılar ise hem işsiz hem evsiz kaldıkları için komşularına sığındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki hafta önce gerçekleşen heyelanda istinad duvarı yıkılan İntam 95 ve İntam 97 blokları dün büyük bir gürültü ile çökmüştü. Bursa'nın merkezinde olan ve gelir seviyesi yüksek insanların kaldığı binaların çökmesinden sonra, bu binalarda kapıcılık yapan Selamet Çavdar ve Ekrem İpek, evleri ile birlikte eşyalarını kaybetmenin yanında üstüne üstlük işsiz de kaldılar.

İntam 95'te kapıcılık yapan 2 çocuk babası Selamet Çavdar ve eşi Havva Çavdar, yıkılan evlerinin önüne gelerek enkazı izlediler. Bina yıkıldığı için işsiz kalan Selamet Çavdar yetkililerden kendilerine ev bulunmasını istedi. Çavdar; "Evimiz yıkıldı. Eşyalarımız evin altında kaldı. İki çocuğum ve eşimle dışarda kaldık. Şimdi komşularımızın evinde kalıyoruz. Ama daha ne kadar kalabiliriz. Çok acil eve ihtiyacımız var. Bize yardım etsinler." diye konuştu.

İntam 97'de kalan Ekrem İlbek de iki çocuğu ile dışarda kaldığını, şimdilik komşularına sığındıklarını, ancak çok acele yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi. Olay sırasında binanın önünde olduğunu anlatan İlbek, "Binadan ses gelince caddenin karşısına geçtik. Binanın üzerimize geldiğini görünce kaçmaya başladık. Kaçarken düştüm ve burnum yaralandı. Büyük bir gürültü ve toz bulutu ortalığı kapladı. Her şey beş dakikada olup bitti." şeklinde konuştu.

Yıkılan binaların yanında bulunan Eroğlu Apartmanı'nda kapıcılık yapan Seyfi Kaya da, binalarını yıkılma tehlikesine karşın eve yaklaştırılmadıklarını, eşyalarını bile kurtarmalarına izin verilmediğini kaydetti. "Üzerimdeki çoraplar dahi emanet" diyen Kaya, "Yemek yemesekte olur ama bize ev lazım. Benim durumumda olan en az 20 kişi var. Herkes dışarda bir yerlerde kalıyor. Evlerine dönmeyi bekliyor. Yıkımlar tamalanmadan da bize izin verilmiyor. Eşyalarımız içerde. Giyecek, yiyecek hiç birşeyimiz yok. Eşya yok ev yok. Binalar mühürlendi. Ne zaman içeri alınacağımız belli değil." dedi.

Mağdur vatandaşları dinleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri Hüseyin Konçak, yaşananlardan üzüntü duyduklarını, ancak can kaybı olmamasının kendilerini sevindirdiğini belirtti. Ev ve yiyecek konusunda yardım edeceklerini açıklayan Konçak şöyle devam etti; "Maddi kayıplar da muhakkak önemli, ama bu konuda belediye olarak biz size yardımcı oluruz. Yer konusunda yardımcı oluruz. Bu her zaman yaşanan bir şey değil. Hep beraber üstesinden geleceğiz. Yemek konusunda da yardımcı oluruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious