Çoktan AB'liyiz

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı, bir zamanlar terör rüzgarlarının estiği Bagok Dağları'nın eteğinde yer alan Elbeğendi (Kafro) köyünde 3 yıl önce başlatılan 100 bin avroluk tripleks villaların inşaatı tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süryani köyünde 3 yıl önce Süryani vatandaşı ve projenin mimarı olan ve 25 yıldır İsviçre'deki Mövenpick Otel'de yöneticilik yapan Yahko Demir, başta bu ülke olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Süryani'lerin geri dönmesi için hazırlanan projenin önemli boyutunu tamamladıklarını söyledi.

Her biri ortalama 100 bin avroya mal olan triplexs tipi villaların inşaatının tamamlandığını ifade eden Demir, "İnşa edilen 14 villanın bahar mevsimine kadar iç dizaynı bitirilerek, hazır hale getirilecek. Ve önümüzdeki yıldan itibaren 14 villanın daha inşası için start verilecek. Mardin Valiliği ve GAP İdaresi'nden destek gördük. Köyde içme suyu temini için sondaj çalışmalarının bitti. Bu arada, yörede Kafro köyü olarak bilenen Elbeğendi köyünün eski binaları da koruma altına alındı. Onlarında restorasyon çalışması devam ediyor. Proje kapsamında eski tarihi evlerin restore edilerek pansiyon haline dönüştürülmesi projesi ise hayata geçirildi. Projenin bölgedeki 5 köyde daha yaşama geçirilmesi planlıyoruz." dedi

Mardin yöresinin tarihi ve kültürel değerleriyle dünyanın en zengin yeri olduğunu vurgulayan Yakko Demir, "Buralarda yapacağımız yeni yatırım ve projelerle dünya turizminin var olan dikkatini daha da lokalize ederek, çekeceğimize inanıyorum. Türkiye'yi ziyaret eden her yabancı turist Mardin'e gelmeyi isteyecek diye düşünüyorum. " şeklinde konuştu.

ÇOKTAN AB'LİYİZ

Mardin ve yöresinde yıllardır Hiristiyanlar'ın, Yezidiler'in ve Müslümanlar'ın birlikte dil, din, ırk ayrımı yapmadan kardeşçe yaşadıklarını belirten Deyrulzafaran Manastırı genel sekreteri Yusuf Beğtaş ise huzur ortamının sağlanmasının ardından Avrupa ülkelerinde bulunan Süryanilerin yavaş yavaş doğup büyüdükleri topraklara dönmeye başladıklarını söyledi.

Beğtaş, "Biz AB şartlarını asırlar önce taşıyorduk. Dünya ülkelerine örnek teşkil edecek bir mozaik var buralarda. Bu bereketli ve kutsal topraklarda AB ülkelerine örnek teşkil edecek hoşgörü var. Bu açıdan bakıldığında biz çoktan AB'liyiz zaten." şeklinde konuştu.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ise 2003 yılında Elbeğendi köyünde temeli atılan villaların tamamlandığını belirterek, önümüzdeki yaz aylarında bu villaların açılışını yapacaklarını söyledi.

Avrupa'da yaşayan Süryanilerin bölgeyi canlandıracağını ifade eden Kılıçlar, 'Artık bir zamanlar terörle anılan Bakok Dağları bugün Süryani cemaatinin dönüşü ile yeniden canlanacaktır." dedi.

SÜRYANİLER KİMDİR?

Süryaniler, kökenleri 5 bin yıl öncesine giden bir toplum. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen köklü bir kültürün mirasçıları olan Süryaniler, milattan önceki çağlarda Arami ve Asurlular olarak biliniyor.

Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişler. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşıyorlar.

1960 yılına kadar ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan Süryaniler, ekonomik şartların bozulması ve yöre halkının baskıları sonucu yaşadıkları yerlerden göç etmeye başladı.

Gidilen yerler önceleri İstanbul ve Avrupa oldu. Günümüzde Türkiye'de yaşayan 15 bin Süryani var. Büyük çoğunluğu İstanbul'da yaşayan Süryaniler'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sayıları oldukça azalmış.

Dinsel açıdan Türkiye'de 2 Metropolitlik tarafından temsil edilirler. Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan yaklaşık 25 bin Süryani'nin Türkiye'ye dönmek için hazırlık yaptığı belirtirken, önümüzdeki yıldan itibaren dönüşün hızlanacağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious