Çöl Kaplanı ilk 10 istiyor

Çöl Kaplanı ilk 10 istiyor.14045
  • Giriş : 09.06.2008 / 13:37:00

"Çöl Kaplanı" lakaplı Türk motosikletçi Kemal Merkit, dünyanın en uzun yarışı olan 10 bin kilometrelik Transorientale Rallisi'ne katılacak. Başarılı sporcu hedefinin genel klasmanda ilk 10'da yer almak olduğunu ifade etti!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkit, Kanyon Alışveriş Merkezi'nde sponsoru olan Türk Telekom'un spor yatırımları projesi direktörü Ersin Eroğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ralli ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kemal Merkit, Dakar Rallisi şampiyonlarından Rene Metge tarafından düzenlenen ve Rusya'nın St. Petersburg kentinden başlayarak Kazakistan topraklarından Çin'in başkenti Pekin'e kadar 10 bin kilometrelik parkurda yapılacak Transorientale Rallisi'nde yarışacağı için heyecanlı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
''Yaklaşık 20 uluslararası yarışta mücadele ettim. Bu nedenle böylesine büyük yarışlara alışığım. Yarışmanın en büyük özelliği en uzun soluklu olması. Yarışmacılar, otomobil, motosiklet, ATV ve kamyon kategorilerinde mücadele edecek. Ben motosiklet kategorisinde yarışacağım. Bu kategoride 60 sporcu mücadele edecek. İlk 10'da yer almayı hedefliyorum.''

Ralli'nin Çin'de geçecek bölümünü merak ettiğini ifade eden Merkit, ''Daha önce Rusya ve Kazakistan'da yarıştım. Çin çok farklı bir coğrafya o nedenle beni meraklandırıyor. Türk bayrağı ile Çin Seddi'ne ulaşmayı arzuluyorum'' diye konuştu.

Merkit, Dakar 2008 rallisinin iptalinden sonra dünya yarışçılarının bu ralliyi özlemle beklediğini ifade ederek, '''Hedefim öncelikle Çin Seddi'ne varmak ve 450cc kategorisinde ilk 3 sırada ve genel klasmanda ilk 10'da yer almak. Olimpiyat oyunlarından önce Pekin'e bir Türk sporcusu olarak gitmek benim için en büyük ödül'' ifadesini kullandı.

Ersin Eroğlu ise Kemal Merkit'e başarılar dileyerek, ''Her zaman arkasındayız. Ülkemizi ve bayrağımızı temsil edecek. Yolu açık olsun'' dedi.

Transorientale Rallisi, 12 Haziran Perşembe günü St. Petersburg'da başlayacak. Dünyanın en uzun ve zorlu rallisi olarak ilk kez düzenlenen organizasyon, 17 günlük yarışların ardından 28 Haziran'da, Pekin'de Çin Seddi'nde sona erecek.

Merkit, THY'nin tarifeli uçağıyla Rusya'ya gitti.

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious