Çöl sıcakları hayvanları da vurdu

  • Giriş : 24.06.2007 / 12:24:00

Konya'nın Karatay ilçesindeki hayvanat bahçesinde sıcaktan bunalan ayı, kurt, deve, kaplan, timsah, at, aslan, devekuşu, pelikan, kartal, puma gibi hayvanlar belli aralıklarla sulanarak serinletilmeye çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hava sıcaklığının yer yer 38, 39 dereceye çıktığı Konya'da sıcaktan bunalan çocuklar, belediyenin yaptığı süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor. Afrika'dan gelen çöl sıcaklarının insanlar kadar hayvanları da olumsuz etkileyeceği, bu yüzden hayvan sahiplerinin dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

Türkiye'de hafta içinde de etkili olması beklenen çöl sıcaklarına karşı Konya ve çevresinde hayvancılıkla geçimini sağlayanlar da tedbirlerini almaya başladı. Çöl sıcaklarına karşı Konya'nın Karatay ilçesindeki hayvanat bahçesi yetkilileri de önlemlerini artırdı. Ayı, kurt, deve, kaplan, timsah, at, aslan, devekuşu, pelikan, kartal, puma gibi birçok hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesinin konukları gündüzleri belli aralıklarla sulanarak serinlemeleri sağlanıyor. Sıcakların cumartesi gününden itibaren hissedilmeye başlandığını aktaran hayvanat bahçesi yetkilileri, sıcaktan rahatsız olan hayvanların kafeslerinde sürekli gölgeleri tercih ettiğini, bu yüzden de sık aralıklarla serinletmeye çalıştıklarını ifade etti.

Veteriner Hekim Mehmet Baydar, üreticileri ve hayvanseverleri çöl sıcaklarında hayvanlarının doğrudan güneşe maruz kalmaması için önlem almaları yönünde uyardı. Aşırı sıcakların hayvanlar için de zararlı olduğunu dile getiren Baydar, ''Hayvanlar sıcağın arttığı öğlen saatlerinde değil, sabah erkenden ve güneş batmaya yakın saatlerde dışarı çıkarılmalı. Hayvanlarda sıcakla ortaya çıkan stres, hormonları ve metabolik fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Özellikle gebe hayvanların aşırı sıcaktan korunması lazım" ifadelerini kullandı.

Deri yapısı farklılığı nedeniyle hayvanlarda buharlaşmanın insanlara oranla daha çok olduğunu vurgulayan Veteriner Hekim Baydar, susuz kalan hayvanların dolaşım bozukluğu ile başlayan bir çok hastalık ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious