Çöl sıcakları kapımızı çaldı

Çöl sıcakları kapımızı çaldı.15215
  • Giriş : 19.06.2007 / 08:43:00

Türkiye, yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye cuma gününden itibaren Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisi altına giriyor. Yurt genelinde 2-4 derece mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar 5-6 derece daha artacak.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre günlük en yüksek sıcaklık değerleri, gölgede Güneydoğu Anadolu'da 38-39, Ege Bölgesi'nde 36-37, Akdeniz Bölgesi'nde 34-36, Marmara Bölgesi'nde 30-34, İç Anadolu'da 31-33, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde ise 28-30 derecelerde gerçekleşiyor. Sıcaklık değerlerinde, Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava kütlesinin etkisiyle cuma gününden itibaren 5-6 derece artış bekleniyor. Sıcaklıkların, 22-24 Haziran arasında Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da, 24-26 Haziran tarihleri arasında da iç kesimlerde etkili olacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji, yüksek sıcaklık değerlerinin oluşturacağı sağlık problemleri ve muhtemel orman yangınlarına karşı vatandaşların ve yetkililerin gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı. Uzmanlar çöl sıcaklarının görüleceği bu günlerde bol su tüketilmesini ve zorunlu olmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkılmamasını istedi.
Öte yandan sıcak havalarla gelen yağmurlar bazı bölgelerde ölümlü yıldırım çarpmalarına yol açtı. Konya'da Karatay ilçesi Erler köyünde yıldırım düşmesi sonucu, tarlada çalıştığı belirtilen ziraat mühendisi Ali Şahin öldü, Sedat Uzun (35) ve İdris Çimen de (31) ağır yaralandı. Karatay ilçesinde de yıldırım düşmesi sonucu Hasan Kayhan (33) ve Durmuş Ali İlhan (32) yaralandı. Çorum'un Bayat ilçesinde hayvan otlatan çocuklarına şemsiye götürmeye çalışan M.K. isimli vatandaş da, üzerine yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious