Çölaşan: Yargı kendisini her koldan savunmaktadır

Çölaşan: Yargı kendisini her koldan savunmaktadır.9437
  • Giriş : 06.07.2008 / 15:23:00

Çölaşan: ''Biz siyaset yapmıyoruz, yargı kuruluşları kendi varlıklarının savunmasına geçtiler. Kendi kurumumuzu, yargı bağımsızlığını savunma noktasına geldik."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, ''Biz siyaset yapmıyoruz, yargı kuruluşları kendi varlıklarının savunmasına geçtiler. Kendi kurumumuzu, yargı bağımsızlığını savunma noktasına geldik. Yargı, kendi bağımsızlığını savunma noktasına niye gelsin? 'Bizi ellemeyin, bağımsız, tarafsız kalalım' diyoruz. Hiçbir dönemde bu kadar kötü noktaya gelinmemişti'' dedi.

Bu sözlerinin, ''siyaset yapmak'' olarak algılanmamasını isteyen Çölaşan, ''2001 yılından beri demokratik yüzlerini Avrupa'ya sunuyorlar. Ama ne yazık ki, siyasi görüşleri doğrultusunda Türkiye'yi dönüştürmek istiyorlar. Yargı kendisini her koldan savunmaktadır'' diye konuştu.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), Dünya Yargıçlar Birliği (IAJ) ve Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupa Yargıçları Birliği (MEDEL) tarafından Ankara Hakimevi'nde düzenlenen ''Kuvvetler Ayrılığı ve Yargıda Örgütlenme Özgürlüğü'' konulu uluslararası sempozyum ''Yargıda Örgütlenme Özgürlüğü'' konulu oturumla sona erdi.

Oturuma katılan Danıştay Başsavcısı Çölaşan, siyasi iradenin, ''yargıda özgür bir örgütlenmeyi kabul edemediğini'' söyleyerek, yasamanın, ''kendilerine uygun dernek kurmak amacıyla, YARSAV'a alternatif olarak rafta duran Yargıçlar ve Savcılar Birliği Kanun Tasarısı Taslağını ele aldığını'' anlattı. Çölaşan, bu taslağın kanunlaşması halinde, ''diğer birlikler kendiliğinden sona erer'' hükmü gereğince YARSAV'ın kapatılmasının amaçlandığını ifade etti. Bunun, Anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu savunan Çölaşan, siyasetin, dışarıda, Avrupa'da başka bir yüz gösterdiğini, ama içeride bu söylediklerini uygulamadığını savundu. Çölaşan, ''Özellikle yasama, yürütme aynı çoğunluk partisinden olduğu zaman, karşısında özgür ve bağımsız bir yargı da yargının bağımsız örgütlenmesini de istemiyor'' dedi.

Çölaşan, ''Hukuk devletinde yasama, yürütme seçimle geldiği için her istediğini yapma hakkına sahip değildir. Çağdaş, demokratik standartlara, evrensel kurallara uygun davranmak zorundadır. Hukukiliği ancak bu şekilde sağlayabilir. Onun dışında polis devleti olmaktan öteye de gidemez'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious