Çölleşme bağıra bağıra geliyor

Çölleşme bağıra bağıra geliyor.15237
  • Giriş : 09.11.2008 / 12:06:00
  • Güncelleme : 09.11.2008 / 12:11:32

Her yıl tüm dünyada altı milyar alan çölleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyada 250 milyon insan çölleşmenin olumsuz etkilerinden direkt olarak etkilenirken, bir milyardan fazla insan ise çölleşme riski bulunan topraklarda yaşamını sürdürüyor. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre çölleşme; erozyon, aşırı otlatma, iklim değişikliği, ormanların tahribi, toprağın aşırı kullanımı ve yanlış sulama yöntemleri kullanılması nedeniyle ortaya çıkıyor. "Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişimleri, insan aktivitelerinin de dahil olduğu çeşitli etmenlerin sonucunda oluşan arazi bozulum süreci" olarak tanımlanan çölleşme, kıtlık, yoksulluk, sağlıksız beslenme, sel, taşkın felaketleri, göçler, toprak anlaşmazlıkları ile savaşlara bile neden olabiliyor. Günümüzde 250 milyon insan çölleşmenin olumsuz sonuçlarından direkt olarak etkilenirken, bir milyardan fazla insan ise çölleşme riski bulunan topraklarda yaşamını sürdürüyor.

Dünyada her yıl, toprağın üst tabakasının 24 milyar tonu, başta erozyon olmak üzere çeşitli sebeplerle kaybedilirken, altı milyar hektar alan çölleşiyor. Bu süreç dünyaya, 42 milyar dolardan fazla mali yük getiriyor. Çölleşme, dünyada 110 ülkeyi etkiliyor, bunlar arasında 18 gelişmiş ülke de bulunuyor.

TÜRKİYE'DEKİ DURUM

Doğal çöl şartlarının mevcut olmadığı Türkiye'de, belirli bölgelerdeki düşük yağış oranları, tarım alanlarındaki çoraklaşma, verimliliğin azalması, ormanlar, meralardaki tür çeşitliliğinin ve doğal yapının bozulması, yanlış arazi kullanımı uygulamalarından kaynaklanan betonlaşma, toprak kirliliği ile ülke topraklarının yüzde 86'lara varan kısımlarında erozyon, toprak kaybının yaşanması "çölleşme riski göstergeleri" olarak kabul ediliyor. Çölleşme ile mücadele için arazi sınıflandırılması, sürdürülebilir arazi yönetimi, erozyon kontrolü, çölleşme hakkında bilinçlenme, halkın katılımcılığı, ormanların korunması gibi çalışmalar yapılması gerekiyor. Çölleşmenin, insanların neden olduğu bir afet olduğunu vurgulayan yetkililer, Türkiye'nin, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü faaliyetlerinde dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığına dikkati çektiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*