Çömez: ABD PKK'ya destek veriyor

  • Giriş : 28.05.2007 / 15:37:00

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, ABD’nin PKK’ya destek verdiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, ABD’nin PKK’ya destek verdiğini öne sürerek, “Bu adamlar PKK'lılarla iletişimlerini çok rahatlıkla sağlıyorlar. Teröristlerin kamplarına rahatlıkla para, silah, gıda ve çeşitli mühimmat yardımı yapıyorlar. Müttefik olduğunu kabul ettiğimiz ABD’nin, Kandil Dağı’ndaki teröristlerle görüşmediğini mi sanıyorsunuz?'' dedi.
Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde, AKP'li Belediye Başkanı Recep Eraydın’ı ziyaret eden Turhan Çömez, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Türkiye, Kuzey Irak’a operasyon düzenlemeli midir?’ şeklindeki sorusuna Çömez, “Sınır ötesi operasyon konusu gündeme gelmeli ve bir an önce TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yetki vermelidir. Aksi takdirde gelecek şehit cenazeleri, hepimizin yüreğini sızlatmaya devam edecek. Bu süreçlerin yaşanacağını daha önce öngördük. Öngörmemek için insanların bilgisiz olması lazım, vizyon sahibi olmaması lazım'' diye yanıt verdi.

KANDİL'DEKİLERLE GÖRÜŞÜYORLAR
Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumu değerlendiren Milletvekili Çömez, önümüzdeki dönemden endişe ettiğini söyledi. Terörist çetelerinin arkasında, onlara hamilik yapan sınırların dışında bazı güçlerin bulunduğunu belirten Çömez şunları söyledi:
“Bu güçlerin, bunları nasıl desteklediğini hepimiz biliyoruz. Bizler de biliyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri de biliyor. Bunlarla mücadele etmek hem dağda güvenlik birimleriyle olacak, hem siyaset arenasında olacak, hem de diplomatik alanda. Amerikalı yetkililerle görüştüğüm sırada defalarca ifade ettim. ‘Türkiye’yi oyalıyorsunuz. Türkiye’nin bu konuda tahammülü yok. Sizler 11 Eylül saldırısından sonra binlerce mil öteye operasyonlar düzenlediniz. Üstelik bizim askerlerimizi alıp Afganistan’a ve başka yerlere operasyonlar düzenlediniz. Ancak Türkiye’nin, sınırın hemen ötesinden gelen bu tahriklerin ve bu saldırıların önüne geçmesi için destek olmuyorsunuz’ dedim. Size daha ötesini de söyleyeyim. Bakın bu adamlar, teröristlere rahatlıkla para, silah, gıda, mühimmat yardımı yapıyorlar. Hepsi rahatlıkla terörist kamplarına girip çıkıyor. Bu adamlar iletişimlerini çok rahat sağlıyorlar. Telefon, telsiz, cep telefonu, internet hepsini çok rahat gerçekleştiriyorlar. Peki bizim müttefik olduğunu kabul ettiğimiz, altını çiziyorum Amerika Birleşik Devletleri, bunların farkında değil mi? Daha da iddialı bir şey söyleyeceğim. Siz, Kandil dağındaki teröristlerle Amerikanın bazı ilgililerinin görüşmediğini mi sanıyorsunuz? Artık gözümüzü kapatmaya gerek yok. Onun için terör ve teröristle mücadele ayrı bir konseptir. Bunun siyaseti yapılamaz. Burada bütün siyaset, bütün güvenlik birimleri beraber hareket etmek durumundadır. Çünkü hepimizin yüreği, ciğeri beraber yanıyor.''

TERÖRE LANET MİTİNGLERİ ÖNERİSİ
Genelkurmay Başkanlığı’nın, ABD’ye ait iki F-16 uçağının 24 Mayıs Perşembe günü Hakkari’nin Üzümlü bölgesinde Türk Hava Sahası’nı dört dakika süreyle ihlal ettiği açıklaması ile ilgili görüşleri sorulan AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez şöyle konuştu:
“Türkiye’nin izni olmadan hiçbir yabancı unsur Türk sınırlarından içeri giremez. Bu nedenle gövde gösterisi ve destek gibi nitelendirmemek lazım. Sınırlarımızda bir kuş uçsa, bizim askeri birimlerimiz bunu fark eder ve gereğini yapar. Bu bakımdan dediğim gibi, daha önceden yine böyle önemli bir konunun ardından, Danıştay cinayetinin ardından Sayın Başbakanımıza öneride bulunmuştum. ‘Bütün siyasi parti liderlerini konutunuza davet edin, onlarla bir kahvaltı veya bir toplantı yapın. Kamuoyuna Türkiye’nin böyle ulusal bir meselesinde birlik ve beraberlik içersinde olduğunun mesajını verin’ diye söyledim. Hatta o zaman‘’teröre lanet mitingleri düzenleyelim’ demiştim, Bugün yine aynı şeyleri yineliyorum'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious