Çömez: AB'nin dayatmalarına tanık oldum

Çömez: AB'nin dayatmalarına tanık oldum.6564
  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye yönelik tavrını eleştirerek "Milletvekilliğim sürecince AB'nin hep taviz isteklerine, dayatmalarına tanık oldum." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Erciyes Üniversitesi'nin konuğu olarak geldiği Kayseri'de "Türkiye'yi Bekleyen Tehditler" isimli bir seminere katıldı. Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen seminerde hükümet politikalarını değerlendiren Turhan Çömez, öğrencilere dış politika mercek altına aldı. Öncelikle Türkiye'nin AB'ye giriş sürecine değinen Çömez, batı karşısında Türkiye'nin hep dayatmalara maruz kalan ülke konumunda bulunduğunu söyledi. AB'nin Türkiye için medeniyet projesi olduğunun altına çizen Balıkesir Milletvekili, hükümetlerin Avrupa'ya karşı hep iyiniyetli olmasına rağmen batının aynı samimiyeti göstermediğini belirtti. Çömez konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: "Türkiye bugün AB'ye girme çalışması vermektedir. Bu bir medeniyet projesidir. Ancak ben milletvekili olduğum 4 yıl boyunca AB'nin hep dayatmalarına tanık oldum. İlerleyen yıllarda AB tarafından Türkiye'ye dayatılan isteklerin ülkemizi riske edeceğini düşünüyorum. AB'nin önümüzdeki dönemde Türkiye'nin kaderini belirleyeceğini görüyorum."

Gümrük Birliği Anlaşması'nın da Türkiye ekonomisinin geleceği için çok büyük bir tehlike olduğunu vurgulayan Çömez, anlaşmayı Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde imzaladığı Balta Limanı Sözleşmesi'ne benzetti. Balta Limanı'nın Osmanlı'nın ekonomik anlamda çöküşünü hazırladığını ifade eden Çömez "Osmanlı döneminin son döneminde imzaladığı ticaret anlaşması 1838 Balta Limanı bugünkü Gümrük Birliği anlaşmasına çok benziyor. Balta Limanı anlaşması Osmanlı açısında çöküşün başlangıcı olmuştu. İhracat artmaya başlarken ithalat patlamıştı. Aynı şekilde Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde biz bugün ihracatımızın ne kadar arttığını gururla anlatıyoruz ama, ithalatımızın ne kadar arttığı konusunu hiç ağzımıza almıyoruz. İşte bu yüzden Balta Limanı sözleşmesi ile bugün gümrük birliği anlaşması çok benziyor. Bu büyük bir sorun bence. Balta Limanı'ndan sonraki sürecin Gümrük Birliği anlaşması ile Türkiye için işleyebilir." diye konuştu.

Türkiye'deki yabancı yatırımlarını da eleştiriler yönelten AK Partili Çömez, bugün Türkiye'de nakit olarak, istihdamı artırmaya yönelik yabancı yatırımının bulunmadığını öne sürdü. "Yabancı yatırımcılar istihdam sağlamak için, fabrika kurmak için geliyorsa amenna" diyen Çömez konuşmasını şöyle sürdürdü; "Ancak durum farklı. Ben 4 yıldır meclise soru önergesi veriyorum. Türkiye'ye bizzat nakit para ile yatırım yapan yabancı sermaye yok. Gelen yabancı sermeye, ya bankaları almak için gelen sermaye ya da stratejik ve kar eden kuruluşları almak için gelen sermayedir. Bir buralardan gelen paralarla bu günlerimizi kurtarıyoruz. Düzlüğe çıktığımızı anlatıyoruz. Ancak sonraki 5-10 yılda bu özelleştirmelerin nasıl başımıza dert olacağını dile getirmiyoruz."

Türk Telekom'un değerinin çok altında özelleştirildiğinden de dem vuran Çömez, özelleştirme sözleşmesi çerçevesinde belirlenen taksitlerin Telekom'un yıllık karının altında olduğunu dile getirdi. Kurumun stratejik olması nedeniyle özelleştirmeye karşı çıktığını belirten Çömez, "Anadolu, 10 bin yılık insanlık tarihinin hep kavşak noktası durumundadır. Avrupalıların kafalarında hala 1. Dünya Savaşı sırasından kalma kin duyguları vardır. Hırs vardır. Türkiye üzerinde bazı emeller vardır. Ben bunu son 4 yılda daha iyi fark ettim. Ben bunu öğrenci iken kitaplardan okuyordum, bugün bizzat yurtdışı temaslarımda, yabancılarla yaptığım görüşmelerde müşahede ediyorum. Bu nedenlerle Türkiye özel bir konumdadır ve Telekom gibi kuruluşların özelleştirilmesi yanlıştır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious