Çömez'den Pepe hakkında işlem talebi

Çömez'den Pepe hakkında işlem talebi.12388
  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe hakkında işlem yapılması için AK Parti Merkez Disiplin Kurulu'na başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çömez, ''Siz hala Turhan Çömez'i AK Parti'li mi sayıyorsunuz? Biz öyle kabul etmiyoruz'' dediğini iddia ettiği Bakan Pepe hakkında işlem yapılması için AK Parti Merkez Disiplin Kurulu'na başvurdu.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe de bu iddianın doğru olmadığını ifade ederek, ''Böyle bir söz söylemedim. söylersem de yüzüne söylerim. Tamamen hilafı hakikattir'' dedi.

Çömez, Pepe'nin, 29 Mart Perşembe günü ziyaretlerde bulunmak üzere beraberindeki heyetle Ankara'ya gelen Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ile görüştüğünü ifade etti.

Osman Pepe'nin, bu görüşmede Sarı'ya, ''Partimizin Balıkesir'de kaç milletvekili var?'' diye sorduğunu belirten Çömez, Belediye Başkanı Sarı'nın da ''5 milletvekili var'' dediğini söyledi.

Çömez, Sarı'nın bu sözleri üzerine Pepe'nin, ''Balıkesir'in 5 AK Parti milletvekili yok, 4 AK Parti milletvekili var. Siz hala Turhan Çömez'i AK Parti milletvekili mi sayıyorsunuz? Biz öyle kabul etmiyoruz'' dediğini iddia etti.

"Bölgede siyaset yapmamı zorlaştırıyor"

Turhan Çömez, iddia edilen bu sözler üzerine, Pepe hakkında gerekli işlemin yapılması istemiyle AK Parti Merkez Disiplin Kurulu'na başvurdu. Çömez, dilekçesinde, ''Bu ifadeler parti tüzüğümüze göre suç teşkil etmekle birlikte aynı zamanda bölgede siyaset yapmamın koşullarını zorlaştırmaktadır. Başkanlığınızın konuyu tetkik etmesini, parti tüzüğüne göre AK Parti mensubu bir milletvekilini açıkça ve ismen hedef alan bu tutumun cezalandırılmasını arz ve talep ediyorum'' dedi.

"Söylersem yüzüne söylerim"

Çevre ve Orman Bakanı Pepe ise, bu iddianın doğru olmadığını söyledi.

''Balıkesir'in kaç AK Parti'li milletvekili olduğunu bilmiyor muyum, niye belediye başkanına sorayım?'' diyen Pepe, ''Meclis albümü yanımdadır. Kaç milletvekili olduğunu bilirim. Bunu da ne belediye başkanına ne de bir başkasına sorarım. 25 yılımı siyasetle geçirdim. Benim bu tür olaylarla ilgim olmaz. Bir şey söylersem de yüzüne söylerim. Böyle bir söz söylemedim. Tamamen hilafı hakikattir'' dedi.

"Dilekçeyi Genel Merkez'e ilettim"

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, söz konusu dilekçeyi parti genel merkezine ilettiğini, şu aşamada yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

Merkez Disiplin Kurulu'na, bir partili ya da milletvekili hakkında işlem yapılabilmesi için, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ya da Merkez Karar Yönetim Kurulu'nun (MKYK) başvurabileceğini ifade eden Köylü, bu kurullardan birisinden ''disipline sevk'' şeklinde bir başvuru olması durumunda konuyu inceleyebileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious