Commonwealth'e ilgi büyük

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Ağırlıklı olarak eski İngiliz sömürgelerinin üyesi olduğu Commonwealth'a üye olmak için bazı ülkelerin sırada beklediği ifade ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Grubun Genel Sekreteri eski Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Don McKinnon, kendileriyle temasa geçen pek çok ülke bulunduğunu, ancak bu taleplerin henüz resmi aşamada olmadığını ifade etti. McKinnon, 53 ülkenin üyesi olduğu örgütün yeni üyeleri kabulü için Jamaika eski başbakanlarından Percival Patterson liderliğindeki önde gelen isimlerin konuyu ele alacaklarını ifade etti.
Diplomatik kaynaklara göre başvuruda bulunan ülkeler arasında İsrail, Filistin, Sudan ve Yemen gibi ülkelerin yanı sıra eski Fransız sömürgelerini bir araya getiren Frankofon Birliği üyesi Cezayir ve Ruanda da bulunuyor. McKinnon, örgütlerine olan taleplerin başlıca sebebinin üye ülkelerin daha büyük ülkelere en ucuz yollu ve hızlı ulaşmayı kolaylaştırması olduğunu ifade ediyor.

100 yıldan fazla bir geçmişi olan örgüte üye ülkeler tamamen bağımsız olmalarına rağmen, eğitim, bilim, hukuk, iletişim ve medya gibi konularda oluşturdukları işbirliği ile önemli bir cazibe merkezi haline geliyor. Ayrıca örgütün İngilizce konuşan ülkelerden oluşması ve dünyanın süper gücü ABD'nin de örgüte öncülük eden İngiltere ile akraba ve çok yakın ilişki içinde olması Commonwealth'ı cazip kılan en önemli etken durumunda.

Örgüte üye ülkelerde resmî dil olarak İngilizce kullanılıyor. Üyeler arasında yalnızca Kanada'da İngilizce ile birlikte Fransızca resmî dil kabul ediliyor. Cezayir ve Ruanda gibi Fransızca'nın resmi dil olduğu ülkelerin de örgüte alınması durumunda İngilizce'nin yanı sıra Fransızcanın da konuşulduğu Kamerun ve Portekizce konuşan Mozambik'in de kısa süre içinde örgüte üye olmak için başvurabileceği ifade ediliyor.

İkisi de eski İngiliz sömürgesi olan İsrail ve Filistin'in ise örgüte gösterdiği ilginin arkasında dünya kamuoyuna sesini daha fazla duyurabilmek ve ABD üzerinde daha fazla baskı oluşturmak yatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious