Condoleezz Rice sonunda itiraf etti!

Condoleezz Rice sonunda itiraf etti!.10314
  • Giriş : 13.02.2008 / 23:31:00

Rice, ABD'nin, Irak ve Afganistan'ın yeniden inşa çabalarına baştaki yaklaşımlarında hatalar olduğunu itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rice, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, ABD'nin Mart 2003'teki Irak işgalinden sonra gereken yeniden inşa faaliyetlerini idare etme kapasitesine sahip olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD destekli kuvvetlerin Taliban rejimini devirdiği Afganistan'da da, ilk etapta uluslararası toplumun bakanlıklar almak gibi yaklaşımının bu ülkeye iyi hizmet etmediğini kaydetti. Rice, bir ülkenin bir bakanlığı, diğerinin bir başka bakanlığı almış gibi hareket ettiğini, halen bu tutarsızlığı ödediklerini belirtti.

Demokrat milletvekillerinin sert sorularıyla karşılaşan Rice, konuşmasının başında da Kosova, BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı gibi çeşitli konularda açıklamalarda bulunmuştu.

Rice'ın konuşmasını savaş karşıtı "Code Pink" grubu da, "Irak'tan çıkın", "Askeri çözüm Yok", "Barış Yoluyla Güvenlik" gibi sloganlar ve pankartlarla izlediler. Rice salondan ayrılırken göstericilerden Liz Hourican, Rice'a "savaş suçlusu" dedi ve istifaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious