Condoleezza Rice, Ürdün'de

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, barış görüşmeleri hakkında bilgi vermek üzere Ürdün'e geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kudüs kentinde dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, barış görüşmeleri hakkında bilgi vermek üzere Ürdün'e geldi. Burada Kral Abdullah ile görüşecek olan Rice, kendisine dün somut bir sonuç elde edilemeyen görüşmeler ve Ortadoğu barışını canlandırmaya yönelik çalışmalar konusunda bilgi verecek. Rice ayrıca Arap Dörtlüsü ile Ürdün'de yapacağı ve ardından Ortadoğu Dörtlüsü ile Berlin'de yapacağı görüşmelerde tarafların, İsrail-Filistin sorununa daha fazla müdahil olmalarını isteyecek.

Ürdün Kralı Abdullah, bugün ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek. Kurulması planlanan birlik hükümetine destek bulmak için Avrupa'ya gitmeden önce Ürdün'e gelecek olan Abbas'ın da dünkü görüşmeler konusunda Kral Abdullah'ı bilgilendirmesi bekleniyor.

ABD'li yetkililer, Rice'ın Kral Abdullah ile görüşmesinin yanı sıra Amman'da Arap Dörtlüsü'nün (Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri) istihbarat şefleri ile de bir görüşme yapacak. Görüşmeye Mısır'dan Ömer Süleyman, Suudi Arabistan'dan da Prens Bandar Bin Sultan katılacak.

Arap yetkililer, Arap ülkelerinin sadece Irak'taki Sünniler konusunda değil, Filistin-İsrail sorununda da daha müdahil olmaya hazırlandığını belirtiyor. Condoleezza Rice da İsrail'de yaptığı açıklamalarda Arapların, konunun çözülmesi için daha fazla katılım göstermesi ve Yol Haritası'nın uygulanmasının sadece ABD'ye bırakılmaması gerektiğini ifade etmişti. Rice, "Başkalarının kenarda durarak yol haritasını ABD uygulasın demelerini istemiyorum. Herkesin sorumlulukları var. Görüşeceğim konu bu olacak. Yol Haritası'nın uygulamak için ne yapabilirler" demişti.

Amerikan Dışişleri Bakanı, Ürdün'deki temaslarının ardından da Berlin'e geçecek ve burada Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcileri ile görüşecek. Rice, dün yaptığı açıklamada da Ortadoğu Dörtlüsü'nün, Hamas'a karşı güç mücadelesi veren Abbas'ı güçlendirme konusunda daha büyük bir rol oynayabileceğini söylemişti. Rice, "Dörtlünün aynı zamanda siyasi bir rol oynamasını istiyorum. Onlarla oturup bunu nasıl yapabileceğimizin stratejisini belirlemeyi planlıyorum" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious