Condoleezza Rice çark etti

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Condoleezza Rice: Coğrafi bölgeye işaret ettim, sınır Türkiye-Irak’tır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan Condoleezza Rice’ın Türkiye’de tepkilere yol açan "Kürdistan" ifadesine açıklık getirerek, Rice’ın coğrafi bir bölgeye işaret etmek istediğini ve sınırın, Türkiye ile Irak arasında olduğunu bildirdi.

Rice, bir gün önce Senato Tahsisler Komitesi’nde yaptığı konuşmada bir soruyu yanıtlarken, PKK’dan, "Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren terörist bir örgüt" diye bahsetmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Rice’ın "Kürdistan" sözüyle ne demek istediğinin sorulması üzerine, ABD’nin Irak’in toprak bütünlüğünü tamamen desteklediğini belirtti.

McCormack, Irak’ın bölgesel vilayetlerden oluştuğunu, kuzeydeki vilayetlerin yerel yönetiminin kendisini "Kürdistan bölgesel hükümeti" olarak adlandırdığını, ancak bu vilayetlerin tamamının, genel federal sistemin parçası olduğunu söyledi.

Sözcü, "Rice coğrafi bir bölgeye mi işaret etmek istedi?" sorusuna "Doğru, evet" diye yanıt verdi ve "Sınır, Türkiye ile Irak arasında" dedi.

McCormack, Türkiye’nin Irak sınırları içinde olası bir güvenlik operasyonu düzenlemesine ilişkin görüşünün sorulması üzerine de Türkiye ile Irak’ın, terör örgütü PKK konusunda işbirliği içinde çalışması gerektiğini anlattı.

Sözcü, "Türkiye’den ve Irak hükümetinden, çözümü çok zor olan bu sorun konusunda yakın çalışma yürütmelerini istiyoruz. PKK, bir terör örgütü, Türkiye’de birçok masum sivili öldürdü, Türk ordusuyla da çatıştı. Dolayısıyla Türk hükümetinin kaygısını anlıyoruz. Biz, bu sorunu (Irak içinde) güç kullanımına başvurmadan çözmeleri için onlara (Türk hükümetine) yardım için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious