Condoleezza Rice Türkiye'ye geldi

  • Giriş : 02.11.2007 / 10:33:00

Rice Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere bugün Türkiye'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rice'ın Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Konuk bakan temaslarının ardından, Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul'a geçecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, düzenlediği basın toplantısında, Rice'ın Türkiye ziyaretine ilişkin olarak açıklamalarda bulunarak, konuk bakanın temaslarında, PKK terörüne karşı Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü mekanizmanın nasıl daha etkili hale getirilebileceği konusunda Amerikan hükümetinin fikirlerini paylaşacağını belirtmişti.

McCormack, daha önce yaptığı açıklamada ise ziyarete ilişkin olarak,"Rice, ABD-Türkiye ikili ilişkilerinin iyi ve güçlü olduğunu vurgulayacak" ifadesini kullanmıştı.

McCormack ayrıca İstanbul'daki konferansın, sadece Irak hükümeti için değil, Irak'ın komşuları için de endişe kaynağı olan konuların konuşulacağı bir ortam olacağına işaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious