Condoleezza Rice ve Ali Babacan işte böyle atıştılar

  • Giriş : 02.11.2007 / 17:07:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:57:21

Condoleezza Rice ve Babacan, Ankara'da yaptıkları görüşmelerin ardından basının karşısına geçtiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İlk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, "Kuzey Irak ve PKK'nın durumunu görüştük. pek çok konuda iki ülkenin amacının aynı olduğunu teyit ettik." dedi.

Condoleezza Rice ise, "ABD'nin PKK'yı ortak düşman olarak gördüğünü açıkladı. Irak yönetimini de içine katacağımız bir süreçteyiz. Birleşik, istikrarlı ve demoktratik bir Irak hem Türkiye hem bölge için çok önemli. Öncelikle istihbarat konusunda destek veriyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Babacan kendisine yöneltilen bir soruya cevap verirken sözlerini, "Terörle mücadelede bütün dünyadaki dostlarımızdan işbirliği bekliyoruz. Büyük terör eylemlerinin hedefi haline gelen ABD bizi daha iyi anlamalıdır. ABD ile en üst seviyede işbirliği bekliyoruz." şeklinde sürdürdü. Rice ayrıca, "Dağlarda ve köylerde barınan terörün kökünü kazımak hiç bir zaman kolay görülmemiştir. Başbakan bu konuda bir yaklaşımda bulunmuştur. Bunu sadece Türkiye'nin sorunu olarak görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Rice, Ermeni tasarısının geçmesi için çalıştıklarını da ifade etti.

Rice, Irak'ın toprak bütünlüğü ile ilgili de "Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz. ABD kesinlikle Irak'ın bölünmesini savunmuyor. Kuzey Irak tek bir Irak'ın parçasıdır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious