Condoleezza Rice'ın eli kolu bağlı

Condoleezza Rice'ın eli kolu bağlı.9515
  • Giriş : 31.10.2007 / 11:20:00

Bu hafta sonu İstanbul'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler genişletilmiş toplantısına katılmak üzere cuma günü Ankara'ya gelecek olan Rice, Ankara'da temaslarda bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikalı siyasetçiler ve politika uzmanları, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın haftasonu yapacağı Türkiye ziyaretinde, kendisinden terör örgütüyle ilgili verdiği sözleri tutmasının talep edileceğini, ama Rice'ın aslında "ellerinin bağlı" olduğu yorumu yaptı.

Rice'ın son süreçte ABD'nin terör konusunda harekete geçeceği üzerine vaatleri ve Irak hükümetine yönelttiği eleştirilere rağmen uzmanlar, Amerikan savunma yetkililerinin terör örgütüne karşı herhangi bir askeri müdahalede bulunulmayacağını açıkça ifade ettiğini hatırlattı.

Irak'taki çok uluslu gücün Irak'ın kuzeyini ve 25. Piyade Tümenini kontrol eden Amerikalı komutanı Tümgeneral Benjamin Mixon'ın, PKK'ya karşı askeri olarak "hiçbir şey yapılmayacağı" açıklamasını hatırlatan Türkiye uzmanı Sam Brannen, Mixon'ın açıklamasının, "bir işaret balonu gibi Türkiye'nin üzerine ulaştığını" söyledi.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi uzmanı Brannen, Rice'ın Türkiye ziyaretinde amacına ulaşma konusunda gerçekten "zorlanacağı" yorumunu yaptı.

Hudson Enstitüsü Avrasya Politikaları Uzmanı Zeyno Baran, "Türkiye'nin, ABD'nin daha fazlasını yapmaması nedeniyle hüsran yaşadığını, değişecek hiçbir şey görmediğini" kaydetti. Eski Büyükelçi Parris, Dışişleri Bakanı Rice'ın "güvenilirlik" konusundaki sorunu aşabilmek için sınırlı parametreler içinde bir çözüm bulmak zorunda kalacağını kaydetti.

Çok sayıda uzmanın da Rice'ın, Irak ile Türkiye arasında diyalog için gerekli zemini kurarak işe başlaması gerektiği fikrinde olduğu belirtilirken, Dışişleri Bakanlığının eski yetkilisi Henri Barkey'in, "Rice'ın, iki taraf arasında arabulucu olmaya çok da niyetli olmadığı" yorumu yaptığı aktarıldı.

ABD'nin, PKK sorunu konusuna yaklaşımının yetersiz olduğunu kaydeden Barkey, Rice'ın bu konudaki en büyük şansının (teröristlerin hareketliliğinin ve çatışmaların azalmasına neden olan) "soğuk hava" olacağını, "bu yüzden Rice'ın, kar yağması için dua etmesi gerektiğini" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious