Condolezza Rice "barış sözü" verdi

Condolezza Rice
  • Giriş : 21.11.2007 / 21:27:00

Condolezza Rice, Washington'ın gelecek yıl İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşması sağlanması çaba sarf edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rice, İsrail ve Filistin liderlerinin, ABD Başkanı George Bush'un görev süresi sona ermeden bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması için çalışma sözü verdiklerini kaydetti.

"Bu sürenin de yaklaşık bir yılı işaret ettiğini hepimiz biliyoruz. Biz, bunu başarmaya çalışacağız" diyen Rice, bu sürede başarı elde etmenin garantisi bulunmadığını da ifade etti.

Rice, ABD'nin gelecek hafta ev sahipliği yapacağı uluslararası Orta Doğu konferansıyla ilgili olarak, Washington'ın Annapolis'te Suriye ile İsrail arasındaki Golan Tepeleri'ne ilişkin anlaşmazlık dahil, diğer sorunların ele alınması için de ortam hazırlayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Annapolis'te düzenlenecek olan Orta Doğu zirvesinin, İsrail-Filistin arasında müzakerelerin başlatılmasını sağlaması durumunda "başarı" olarak nitelendirilebileceğini kaydetti.

Rice, gazetecilere açıklamasında, "bu müzakerelerin başlaması, ileriye doğru büyük bir adım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious