Çöp ev mahelleliyi kaçırdı

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Elazığ'da, 2 zihinsel çocuğun babaları tarafından 5 yıl boyunca hapis tutulduğu çöp evin bulunduğu semtte vatandaşlar apartman ve mahalleyi terk ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

25 Ekim 2006 tarihinde Vali Muammer Muşmal'ın da el atmasıyla 5 yıldır babaları Alparslan Tuna (48) tarafından eve hapsedilen Selda (14) ve Servet Tuna (17) kurtarılmıştı. Aradan geçen 20 güne rağmen çöp evde hiçbir işlem yapılmadı. Apartmana kokudan girilmezken, mahalle sakinleri de buradan göç etmeye başladı. Ayrıca, annesi ve veteriner hekim ağabeyini öldüren Alparslan Tuna'nın ağabeyi Dr. Hakan Tuna'nın vatandaşları tehdit etmesi mahalle sakinleri arasında korkuya sebep oluyor.

Rızaiye Mahallesi Kubbeli Cami Sokak'ta bulunan Servet Apartmanı 42 numaralı 4. kattaki evi çöp haline getirerek 2 zihinsel engelli çocuğunu 5 yıl boyunca hapseden Alparslan Tuna, Vali Muammer Muşmal'ın emriyle tutuklanarak, Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılmıştı. Servet Apartmanı'nda oturan ailelerden ikisi apartmandan taşınırken diğerleri de ayrılmağı düşünüyor.

Alparslan Tuna'nın kapı komşusu Alparslan Oksun, evinin değerinin 45 bin YTL olduğunu belirterek, "Geçen gün evime bir müşteri geldi, sadece 15 bin YTL verdi. Yani eğer kiracı olsam bir gün durmam burada kendi evim olduğu için mecburen duruyorum." dedi.

Ayrıca ihbarda bulundukları için Alparslan Tuna'nın doktor kardeşi Hakan Tuna'nın da kendilerini tehdit ettiğini ileri süren Oksun, bu durumdan dolayıda mahallelinin buradan ayrılmağı düşündüğünü söyledi. Hapis çocukların evden çıkarılmasından sora hiçbir işlemin yapılmadığını vurgulayan Alparslan Oksun, evin her tarafında yığılan oto lastiklerinin çocuklar tarafından yakılması sonucunda apartmanla birlikte mahallenin dahi tehlikeye düşeceğine işaret etti. Servet Apartmanında 1. katta oturan kiracının başka yere taşıdığını anlatan Oksun, "Şu anda iki komşumuz evini buradan taşıdı. 1 kattaki kiracı evini taşırken, 2 katta ki komşumuz ise evini satlığa çıkararak İstanbul'daki kızının yanına taşındı." dedi.

Alparslan Tuna'nın karşı dairesinde oturan ve çekindiği için ismini belirtmek istemeyen komşuları ise, kiracı olduklarını belirterek, "Biz bu apartmanda kiracıyız. Ev bulamadık eğer ev bulursak bizde buradan çıkacağız. Evimize kimse gelmez oldu. Koku ve pisliğin yanısıra artık kendimizden de korkmaya başladık." diye konuştu.

Servet Apartmanı girişinde tüp bayiliği yapan Fahrettin Karacaoğlu ise, mahalleli olarak artık burada oturmaktan utanır olduklarını belirterek, "Yetkililer gelip çocukları götürdü burası çok güzel, ama bu eve hiçbir çözüm bulunmadı. Bazı komşularımız buradan kaçtı. 5. katta oturan Hasan Ersöz'de evini satlığa çıkardı. Eğer imkanım olsa ben de buradan başka yere giderim." şeklinde konuştu.

İtfaiye ekiplerinin kapıyı kırarak zihinsel engelli Selda ve Servet Tuna'yı kurtardıkları evin kapısı sonradan Alparslan Tuna'nın abisi Dr. Hakan Tuna tarafından yaptırılarak kilitlenmiş bir durumda aynen duruyor. Kokudan apartmana girilmezken, yetkililerin buraya karşı ilgisizliği eleştiriliyor. Alparslan Tuna'nın abisi Dr. Hakan Tuna, 20 Ağustos 1998'de Cumhuriyet Mahallesi Yeşilkent Sitesi'ndeki evinde annesi Melahat (63) ve veteriner hekim abisi Osman Tuna'yı (45) av tüfeğiyle öldürdükten sonra bıçakla gözlerini oymuştu.

Alparslan Tuna, zihinsel ve bedensel engelli Selda ve Servet Tuna isimli çocuklarını eşinin de 5 yıl önce ayrılmasından sonra devamlı evde hapis tutmuştu. Ardından komşuları tarafından Vali Muammer Muşmal'a ihbar edilmesiyle birlikte itfaiye ekiplerinin yardımıyla kapı kırılarak kurtarılan çocuklar önce Harput Devlet Hastanesi'ne tedavilerinin ardından ise çocuk esirgeme kurumu yurduna yerleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious