Çöp kutuları karikatürlü olanlarla değiştirildi

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı turizm beldesi Boğazkent'te belediye, vizyon atağına kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üzerlerinde çizgi karakterli çocuk, caretta caretta kaplumbağa, eşek ve ceylan resimlerinin bulunduğu bin adet çöp bidonu cadde ve sokak başlarına yerleştirildi.
Belediye Başkanı Cengiz Gökoğlu, beldeye vizyon kazandırmak için imajı zedeleyen eski çöp bidonlarını tamamiyle kaldırdı. Ayrıca yerli ve yabancılara çöp boşaltım istasyonlarını daha güzel göstermek için arka planda yaşamı simgeleyen doğa manzaralı kabartma beton panolar yerleştirdi.

Uygulamadan, yerli ve yabancı kent sakinlerin memnun olduğu aktarılıyor. Başkan Gökoğlu, "Yeni çöp bidonlarımızın beldenin havasını değiştireceğine inandık. Boğazkent'e imaj ve vizyon getireceğini düşünüyoruz. Bidonlardaki figürler, doğayı ve yaşamı yansıtıyor. Çöp atmak isteyen insanlar burnunu tutup, yüzünü buruşturmayacak. Güle oynaya elindeki torbaları bırakacak. Bunu herkes sevecek." dedi.

Gelecekte Antalya turizminde söz sahibi olmak isteyen Boğazkent'te 5 bin yatak kapasiteli 5 otel ve 5 bin konut bulunurken, kışları küçülen yazları ise büyüyen bir nüfus yoğunluğu yaşanıyor. Yaz ayları nüfusun 20 binleri bulduğu düşünülürse 5 bin kapasiteli arıtma tesisinin ihtiyaca cevap vermediği bildiriliyor. Alt yapı çalışmalarına hız veren belediye Boğazkent'e 40 bin kapasiteli yeni arıtma tesisi yaptırıyor. 10 bin kapasiteli arıtma tesisi ise şu anda deneme aşamasında. Eylül ayında mevcutla birlikte 68 bin 500 kapasiteli arıtma tesisi hizmete girerek beldenin gelecek 50 yılının garanti altına alınacağı vurgulanıyor.

Proje ile ilgili olarak Boğazkent Belediye Başkanı Cengiz Gökoğlu'na Turizm Bakanı Atilla Koç'un olumlu cevap verdiği kaydediliyor. Turizm Bakanlığı'na bağlı Turaş AŞ tesisleri tamamlayarak eylül ayı sonunda anahtar teslimi yapacak. Bu projeye turizm beldesinin geleceğini kurtarma gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious