Çöpçatan çetesi çökertildi

Çöpçatan çetesi çökertildi.13570
  • Giriş : 26.09.2008 / 16:57:00

Evlenmek vaadi ile dolandırıcılık suçlarından toplam 13 kişi göz altına alındı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Manisa'nın Salihli ilçesinde polisin düzenlediği bir operasyonda, suç işlemek maksadıyla çıkar amaçlı örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, organize olarak evlenmek vaadi ile dolandırıcılık suçlarından toplam 13 kişi göz altına alındı. Şebeke elemanlarının her isteğe göre bayan temin ettikleri iddia edildi.
Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile Manisa Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ve Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından İzmir, Aydın, Denizli, Kütahya'ya bağlı merkez ve ilçelerinde ayrıca Manisa'ya bağlı Salihli, Kırkağaç, Gördes, Selendi, Alaşehir ve Kula ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyon sonunda, suç işlemek maksadıyla çıkar amaçlı örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, organize olarak evlenmek vaadi ile dolandırıcılık suçlarından toplam 13 kişi göz altına alındı.

Operasyon sonucu gözaltına alınan ve aralarında örgüt lideri Ali K. (66), Süllü K. (41), Özlem A. (32), Murat K. (36), Cemal Ç. (30), Osman S. (43), Günay S.(31), Hatice A. (38), Memlüt Ö. ( 49), Hemsile K. (30), Nevcigül Ş.(48), Döndü Y. (19) ve Kazım Ç. (43) Salihli Adliyesi'ne çıkarıldı. Göz altına alınan şahıslarla birlikte 1 adet kuru sıkı, tabancaya ait bir adet kuru sıkı mermi, ayrıca 9 adet MKE yapımı mermi ve çok sayıda maliye koçanı ele geçirildi.

EVLENDİRME VAADİYLE DOLANDIRDILAR

Suç şebekesinin lideri Ali A. ve diğer şahısların başta hiç evlenmemiş vatandaşlar olmak üzere eşleri ölen yaşlı insanlar yada bakıma muhtaç insanları çeşitli yönetmelerle dolandırdıkları iddia edildi. Zanlıların kişi başına en az 10 ile 15'er bin YTL para ödedikleri öğrenildi. Salihli merkezli operasyon hakkında bilgi veren İlçe Emniyet Müdürü Erkan Taş ve Manisa Asayiş Şube Müdürü Hasan Onar, suç örgütünün çökertilmesi için 5 aydır çalışmalar yapıldığını belirttiler.

BABA: "13 BİN YTL DOLANDIRILDIK"

Salihli'de gerçekleştirilen operasyonda dolandırılanlar arasında baba ve oğul da yer alıyor. Baba Fevzi Çiftçioğlu (47) ve oğlu Özcan Çiftçioğlu'nun (27) olayın şokunu üzerlerinden atlatamadıkları görüldü. Dolandırılışları ile ilgili olarak bilgi veren baba Fevzi Çiftçioğlu, "Oğlum Özcan'ı evlendirmek istiyorduk. Dolandırıcılardan birisinin vasıtasıyla Hatice A. ve kızı Döndü Y. ile tanıştırıldık. Daha sonra anne ve kız Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde bulunan evimize geldi. Ben Döndü Y.'ye 'İşte bizim yerimiz yurdumuz bu. Beğenirsen bu iş olur' dedim. Döndü Y. de 'Tamam bu iş olur' dedi. Daha sonra çarşıya çıkıp bir çok eşya aldık. 4 - 5 bin YTL değerinde ziynet eşyası aldık. Kızın annesi olan Hatice A.'ya yaklaşık 4 bin YTL başlık parası verdik. Bu arada yaklaşık 13 bin YTL masraf yapmış olduk. Ancak daha sonra da dolandırıldığımızı anladık."dedi.

TEZGAH NASIL YÜRÜYOR?

Edinilen bilgiye göre şebeke elemanları aralarında evlenecek kız, kız babası, kız anası, kızın amcası, kızın erkek kardeşi, halası ve teyzesi olarak rolleri paylaşıp evlenecek olan adamın evine hep beraber gidiyorlardı. Erkekten para isteme şekli de şöyle oluyordu; Kızın amcası ve dayısı rolündeki kişiler "Benim bu kıza çok emeğim geçti.O nedenle bana şu kadar borcu var, o borcu ödemeniz gerekir." diyerek, oğlan evinden önce bir miktar para sızdırıyorlardı. Daha sonra kızın anne ve babası rolündeki şahıslar oğlan evinden ne kadar koparabilirlerse başlık parası istiyordu.

PARALARIN BÖLÜŞÜLMESİ

Evlenecek olan kız ve kızı bulup aracı olan kişiler takılan takıları eşit şekilde paylaşıyordu. Paraları ise evlenecek erkeği bulan ve erkeğin evlenmesi için aracılık yapan şebeke üyeleri paylaşıyordu. Daha sonra evlenecek olan kız, çeşitli bahanelerle erkeği yanından uzaklaştırıp takılarla birlikte kaçıp ortadan yok oluyordu. Bu şekilde bir gün içinde 2-3 tane damat adayı dolandırılıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*