Çöpleri sözleşmeli 3 merkep topluyor

Çöpleri sözleşmeli 3 merkep topluyor.14906
  • Giriş : 04.03.2008 / 10:16:00

Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da 15 mahallenin tarihi dar ve dik sokaklarındaki çöpler belediyenin temizlik ihalesini alan temizlik şirketinin 3 sözleşmeli merkebi tarafından toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık güvenceleri, ikramiyeleri ve fazla mesai uygulaması ile çalışan merkeplerin doğum izni de bulunuyor. Haftada bir gün istirahat için izin kullanan ve yaşlanınca emekliliğe ayrılan merkepler motorlu araçların giremediği Antakya'nın tarihi dar ve dik sokaklarının yanı sıra merdivenli bölgelerde gecede 6 ton çöp topluyor.

Her gün saat 19.30 da mesaiye başlayan merkepler saat 23.30'da işlerini tamamlıyor. Gecenin karanlığına ve havanın soğuk olmasına aldırış etmeyen merkepler sokak sokak dolaşarak kapı önlerine bırakılan çöpleri yanlarında bulunan görevlilerle birlikte topluyor.

Sırtlarındaki yükleri daha sonra çöp toplama merkezine boşaltan merkepler mesai sonuna kadar ter içinde kalıyor. Temizlik şirketinin elamanları Mehmet Dalmış(47), Hanifi Köseli(55) ve Hasan Köseli(36) merkeplere gözleri gibi bakıyor.

Merkeplerin 13 yıllık emektarı Mehmet Dalmış, eşeklerin kendilerine temizlik şirketi tarafından zimmetlendiğini söyledi.

Çöp toplayan her merkebin fiyatının 400 ile 500 YTL arasında değiştiğini belirten Dalmış, merkeplerin 5 saat çalıştığını geri kalan vakitlerde ise dinlendiğini aktardı.

Dalmış, geceleri çöp toplarken karşılaştıkları sarhoşlarla bazen tatsız olaylar da yaşadıklarını hatırlattı.

Geçmiş yıllarda merkeple çöp toplayan arkadaşlarından birinin sarhoşlar tarafından bıçaklandığını dile getiren Dalmış, "Sarhoşlar bizlerden hırsını alamayıp çöp toplayan bir merkebi de bıçaklamıştı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious